Muzeum Středního Podbrdska ve Strašicích se stalo skutečností. V sobotu si poprvé mohli zájemci prohlédnout rozsáhlé a v řadě případů unikátní sbírky, vystavené ve velitelské vile bývalých kasáren.

„Projektu jsme dali zelenou před čtyřmi lety. Podařilo se získat grant z Regionálního operačního programu a sami uznáte, jak zdevastovaná budova prokoukla,“ zdůraznil místostarosta František Nerad. „Přírodu a historii této části Brd s důrazem na Strašice chtěl zmapovat už ve dvacátých letech minulého století zdejší lékař Vilém Pobuda. Jeho myšlenky ale dostaly konkrétní tvář bezmála o sto let později,“ zavzpomínal odborník Martin Lang. S Tomášem Makajem, který má v obci pod palcem kulturní dění, a za přispění řemeslníků i nadšenců se podařilo sestavit ucelené sbírky z různých odvětví.

V suterénu jsou umístěny přírodovědné sbírky se zaměřením na geologii, paleontologii, botaniku i zoologii. Navíc je tu připomenuto nerostné bohatství Brd a třetím tématický okruh byl umístěn v prostorách protileteckého krytu z druhé světové války. Oprášeno je mimo jiné smutné období po nástupu komunistů v roce 1948, kdy ve Strašicích probíhala vyšetřování vojáků, které režim označil za politicky nespolehlivé.

Armáda je ostatně silně zastoupena i v jiných místnostech prostřednictvím uniforem nebo kulometů. „Část cenných předmětů jsme získali ve sběrných dvorech nebo v popelnicích,“ usmívá se Lang a za důkaz použil herbář bývalého ředitele Vojenských lesů nebo filcové vysoké boty, které nosili za války Němci. Hospodyňky zaujme defilé mlýnků, hrnců a dřevěného nádobí. Kuchyňský koutek je doplněn o speciální láhve kdysi proslulých pivovarů. Neméně přitažlivá je prezentace místních fachmanů. Většinou slévačů nebo kovářů.

„Snad se nám podařilo pokročit v záměru udělat ze Strašic kulturní a sportovní centrum regionu. Druhou etapu bychom rádi dokončili na jaře,“ zdůraznil starosta obce Jiří Hahner.

Muzeum lze navštívit v sobotu 26. září od 10 do 12 a od 13 do 17 hodin. Vstupné se neplatí. V neděli začíná klasický provoz se stejnými časy (zavřeno je pouze v pondělí).