Otevření obou prostor bylo pojato velkoryse. Před úřad napochodovali vojáci v uniformách rakousko–uherské armády (právě k tomuto období se datuje stavba domu) a vypálili salvu. Vzápětí se do rekonstruované části objektu nahrnuli první návštěvníci. „To se vám to opravuje za radarové peníze,“ smál se hrádecký starosta Jaroslav Perlík.

Strašický kolega Jiří Hahner rezolutně kroutil hlavou: „Stálo nás to sice přes čtyři miliony, ale šli jsme na to změnou rozpočtu.“ Návrhář Marcel Hron přítomným vysvětlil, jak síň i přilehlé místnosti koncipoval. Významnou roli hraje dubové dřevo. Stylové židle i stoly dodala společnost ze Stupna. „Příští rok jdeme do výměny střešní krytiny. Zbouráme garáž a chtěli bychom sem vrátit balkon,“ komentoval další část rekostrukce radnice místostarosta František Nerad.

Rovněž pomyslné trhnutí oponou v bývalých kasárnách se neobešlo bez výstřelů a přidala se k němu ohlušující rána z děla. „Stalo se tak na počest odchodu dělostřelců a předání této části areálu strašické veřejnosti,“ zdůraznil Hahner. V prvním patře je sál pro 130 návštěvníků. Využit bude pro kulturní akce i pro jednání zastupitelstva. „V knihovně nabízíme čtyřem stovkám registrovaných čtenářů přes dvanáct tisíc svazků a dále publikace, mapy i pohlednice z Brdska. Nezapomněli jsme ani na multimediální koutek s připojením k internetu,“ uvedla Eva Lexová za nápaditě řešeným recepčním pultem.

Posádkový dům armády dostal nepřehlédnutelný venkovní kabát červené barvy. Začátkem prosince tu v přízemí startuje také restaurace. „Už se těšíme na příjemné posezení. Kvalitativně to bude o několik stupínků výš než zbývající strašická zařízení,“ nechali se slyšet místní štamgasti.