Až na začátku ledna se ale vedení obce dozvědělo na Státním fondu životního prostředí, že musí podat standardní žádost a že termín pro její podání končí 31. ledna.

„Během té doby jsme museli stihnout i energetický audit. Ten jsme měli poslední lednové úterý a tak jsem žádost na fond vezl na posledí chvíli,“ řekl Hahner, kterého mrzí, že avizovanou 250milionovou pomoc podbrdským obcím vláda dosud oficiálněneschválila. „Zato my jsme museli akce, které má vládní program podpořit, vyjmenovat do 24 hodin,“ podotkl.

Samotné zateplení strašické devítiletky přijde podle projektu na 20 milionů korun a bez dotace by si na něj obec sotva troufla. Přes avizovanou podporu vlády bude muset beztak sáhnout do vlastní kasy. „Podle auditu ušetříme za pět let tři miliony korun, ale tyto peníze nám hned odpočtou z celkového rozpočtu akce stejně jako řadu dalších neuznatelných nákladů,“ řekl starosta.

Práce na budově školy by měly začít hned na začátku letošních prázdnin. Skončit by měly podle Hahnerova odhadu v první polovině příštího roku.