VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Strašičtí čekají na slíbených 35 milionů

Strašice - Finanční injekci zkomplikovalo zavedení nových evropských pravidel do praxe. Získání dotace na vodovod a kanalizaci je ale reálné.  

8.3.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Milan Jaroš

Místní si oddechli. Slíbená, ale potom ohrožená, dotace na vybudování kanalizace a vodovodu v poslední třetině obce, by měla být zachráněná. Znamená to, že 35 milionů, ze 65 skutečně vynaložených na akci, Státní fond životního prostředí Strašickým z evropských prostředků konečně přepošle.

Výstavbu chybějícího vodovodu a kanalizace realizovala obec v průběhu let 2009 a 2010. Zatím je nové zařízení stále ve zkušebním provozu. „Ze čtyřiačtyřiceti míst, jimž přislíbená dotace se kvůli novým pravidlům ocitla v sázce, jen sedmnácti mají být peníze poskytnuté. Musí ovšem dostát Unií nově stanoveným podmínkám. Jsme rádi, že Strašice byly do zmíněné sedmnáctky zahrnuté,“ uvedl starosta Jiří Hahner. Pro ně je rozhodující, aby formou koncesního řízení vybrali nového provozovatele vodovodu.

„Už je pověřená firma, která předepsané řízení zajistí. Během jarních měsíců jsme se Státním fondem domluveni na uskutečnění akce. Teprve podle jejího výsledků uvidíme, jaký bude mít opatření dopad na cenu vody, nájem vodovodu a další parametry. Do konce srpna bychom chtěli mít vše vyřešené,“ dodal Hahner.

Poslání slíbených milionů na účet rozhodne také o odstartování další naplánované investiční záležitosti. Tou je zateplení mateřské školy. Dotaci mají Strašičtí opět přislíbenou od stejného poskytovatele. Vzhledem k tomu, že finanční prostředky za obdobné úpravy v základní škole obdrželi až rok a čtvrt po jejím dokončení, zastupitelé rozhodli: „V případě mateřinky se bude s prací čekat.“ Termín zahájení zateplování lze tedy nyní stěží odhadnout. „Obecní rozpočet není tak silný, aby dvě finančně náročně akce souběžně unesl,“ míní zastupitelé.

Až bude vypořádaná akce vodovod + kanalizace, zahájí se teprve zateplování. „Rádi bychom, aby se s ním započalo ještě v tomto roce,“ uvedl Hahner. „Už na stavební úpravy netrpělivě čekáme. Sníží značně náklady na vytápění a umožní pořízení jiných investic,“ doplnila ředitelka Jana Mrázková.  

 

Autor: Božena Šopejstalová

8.3.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

PŘÍMO V PROSTORÁCH Probační a mediační služby Rokycany její vedoucí Zdeňka Blažková zodpovídala dotazy studentů Gymnázia a Střední odborné školy Rokycany.

Gymnazisté se vydali za odborníky z mediační služby

Roman Hubník.

Hubník: Škoda první půle

Karolína Kapounová půjde poprvé k volební urně

Příkosice – V červnu bylo Karolíně Kapounové z Příkosic osmnáct let. Letos poprvé půjde k volbám. Osud republiky jí není lhostejný.

Desetičlenná komise velela Mýtu

Mýto - Bezmála dvanáct set oprávněných obyvatel mohlo odevzdat svůj hlas v Mýtě.

Raková jede do Mýta, Radnice do Strašic

Rokycansko – Fotbalisté se posunuli do podzimního finiše.

Nemocnice hledá šéfa představenstva

Rokycany – Rada Plzeňského kraje schválila vypsání výběrového řízení na obsazení předsedy představenstva společnosti Rokycanská nemocnice, a. s.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení