„Úkol byl jednoduchý – dát dohromady šestičlenná družstva, která musela mít ve svých řadách nejméně dvě děti a dva dospělé,“ uvedla za pořadatele učitelka Věra Peterková. Právě takové složení bylo ideální pro předání zážitků a zkušeností. Nejen o minulém režimu, ale také o listopadu 1989.

Na úvod zazněla symbolicky Modlitba pro Martu a vzápětí účastníky přivítali starosta Jiří Hahner i ředitel školy Martin Straka. Na posilnění bylo připraveno občerstvení, které obohatili příchozí i členky pedagogického sboru. Čekání později startujících týmů zpříjemňovaly dnes už zapomenuté hry – skákání přes gumu, kuličky, panák či chůze na chůdách.

Na pětikilometrovou trať Strašicemi se začaly vydávat první kolektivy. „Postupně procházely pěti zajímavými stanovišti, která jim měla připomenout hektické období. Aktéři běhali s transparenty přes překážkovou dráhu, tvořili předlistopadové fronty na nedostatkové zboží a symbolicky přecházeli po laně od totality k demokracii. Na plechovkách svrhávali nešvary totalitního režimu, které rovněž pantomimicky ztvárňovali a na závěr skládali puzzle s portrétem prezidenta Václava Havla a jeho hesla Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí,“ dodala Peterková.

Hlásila se různá seskupení. Tvořená rodinami, příbuznými, přáteli či sousedy. Maminky vyrazily s kočárky a akce se zúčastnilo i několik domácích mazlíčků.