Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Strašičtí školáci poznávali život Karla Vokáče

Strašice – Po dva dny se žáci Základní školy Kala Vokáče ve Strašicích věnovali projektu motivovanému právě osobností, po níž je jejich škola pojmenovaná.

15.11.2010
SDÍLEJ:

Foto:

Blíže se seznámili se životem někdejšího učitele, poznávali jeho spisovatelskou činnost i okolnosti, kterého ho za druhé světové války přivedli do národního odboje, za který položil také život.

„Projekt byl směřovaný jak na žáky prvního, tak druhého stupně, kde se jím zabývali hlavně v rámci českého jazyka a dějepisu,“ informovala učitelka Jitka Brejchová.

Kluci i děvčata pracovali na projektu nejprve formou samostudia. V knihách, publikacích i na internetu vyhledávali informace o Karlovi Vokáčovi a později s nimi formou referátů seznámili celou třídu. Hodiny dějepisu jim pomohly orientovat se v době, kdy Vokáč žil. K upevnění veškerých poznatků významně přispěla také návštěva muzea Středních Brd. „Základní poznatky děti věděly, z výuky, vlastního pátrání i besed s dcerou Karla Vokáče Věrou Šmolíkovou. Karel Makaj jim v muzeu do vytvářeného obrazu přidal další střípky zajímavostí, zejména podrobnosti o jeho osobním životě“ sdělila vedoucí projektu Naďa Kahovcová. Školáky hodně překvapil nový poznatek o osobní statečnosti tohoto muže. „Policista, který ho přišel sebrat, věděl, že je ve vedlejším pokoji. Chtěl mu však poskytnout čas. Jeho manželce řekl, aby muž, až se vrátí, přišel na most. Myslel, že uteče. On však nevystavil riziku ostatní a skutečně se tam dostavil,“ na přeskáčku vyprávěli osmáci. Překvapením pro ně byl i rebelský postoj Vokáče proti ´školské vrchnosti´. Velkým objevem školáků se stal i poznatek, že skládal také chrámovou hudbu.

Nejznámější jim byla jeho básnická tvorba. Na základě rozboru Vokáčových veršů se potom v hodinách českého jazyka pokoušeli i o vlastní veršování.
Projekt zaujal ale i ty nej– menší. Prvňáček Matouš Andrlík se pochlubil znalostí Vokáčových Pohádek z brdských hor. „Moc se mi líbily. Bylo by hezké, kdyby naši učitelé také pohádky psali,“ mínil.

Autor: Božena Šopejstalová

15.11.2010
SDÍLEJ:
Prodírat se ve středu sálem Střelnice mezi vystavovateli nebylo snadné. Stísněnost prostor, kde každý koutek byl využitý,  ale vynahradila zajímavost nabídky Akademie řemesel.
6

FOTO: Akademie řemesel se s obtížemi vtěsnala do Střelnice

Návštěva prezidenta ČR Miloše Zemana v Horšovském Týně
85

SLEDUJTE ON-LINE: Miloš Zeman zakončí svou návštěvu Plzeňského kraje

Jižní předměstí mělo pevné nervy

Rokycansko – Vyslanci základních škol absolvovali včera v hale gymnázia okresní házenkářské finále.

OBRAZEM: Měli byste opravit Míčovnu, vzkázal prezident v Horšovském Týně

Horšovský Týn – Jedinou oficiální zastávkou prezidenta Miloše Zemana na Domažlicku při nynější návštěvě Plzeňského kraje byl čtvrteční osmdesátiminutový pobyt v Horšovském Týně.

Házenkáři učinili z poháru s Duklou parádní podívanou

Rokycany – Třetí kolo Českého poháru se v úterním večeru proměnilo v obrovský svátek házené!

SLEDUJTE ON-LINE: Prezident Miloš Zeman diskutuje s občany v Horšovském Týně

Břasy - Prezident dekoroval obec Břasy prezidentskou stuhou a poté z rukou starosty Miroslava Kroce převzal dárek v podobě regionálních potravin a výrobků. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení