„Jedna skupina lidí za manželi stojí a lituje je. Druhá naslouchá a míní, že si to Mračkovi dělají sami. Slyšel jsme i verzi, že to, co se děje, způsobuje jejich dvanáctiletý syn, který byl úspěšný v biologické olympiádě,“ řekl Deníku strašický geolog Martin Lang, který s verzí, že by si to dělali sami, nesouhlasí.

„Představa, že dvanáctiletý kluk doma uchovává bílý fosfor a pak s ním zapaluje věci v domě, je absurdní. Ve druhém případě mi chybí motiv, proč by rodina sama snižovala na nulu hodnotu domu, který by třeba chtěla v budoucnu prodat,“ podivuje se geolog.

Za Mračkovými stojí i Josef Kotnauer ze Strašic. „Pan Mraček si to určitě nevymýšlí. Mluvil jsem s ním a už ho to psychicky hodně vysiluje. Celé noci doma hlídá s hasičákem. Podle mě je na vině výkop kanalizace,“ řekl Kotnauer.

Lang dodal, že bludné proudy, které naměřil, nemusí mít přímou souvislost se zvláštními úkazy v domku. Jeho zpráva je k dispozici na webových stránkách Muzea Strašice.

Co požáry v domku způsobuje, by měla objasnit chemická laboratoř a hasiči, kterým už rodina část vyhořelých zásuvek předala. „Hasiči si vyzvedli zásuvky k laboratornímu zkoumání. Já bych se u Mračkových rád zastavil o víkendu a celý další postup s nimi probral. Chceme také nechat poslat další zásuvky chemikům. Nové informace budu mít k dispozici nejdříve v pondělí,“ sdělil starosta Strašic Jiří Hahner.