Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stravenky?Hrozí kšeft

ROKYCANY - Rada města Rokycan se rozhodla, že pro občany, mající nárok na pomoc v hmotné nouzi, zajistí poukázky na odběr potravin ve výši pětatřiceti procent vypočítané částky. Má se tak stát v souladu s chystanou novelou zákona o zaměstnanosti. Výběrové řízení už Rokycany vyhlásily.

11.11.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Dorota Havlíková

Od 7. do 25. listopadu mají firmy na to, aby se přihlásily do soutěže vyhlášené městským úřadem na poskytování zmíněných poukázek. „Oznámení o řízení máme na úřední desce a společnosti, které nás kontaktovaly už dříve v průběhu roku, jsme obeslali přímo,“ sdělila vedoucí odboru sociálního a zdravotního Blanka Kohoutová.

Rada už schválila i výběrovou komisi, která rozhodne. Příjemci dávek s nadcházejícím opatřením ale podle Kohoutové spokojeni nejsou. „Nelíbí se ani nám,“ dodala, „do značné míry půjde o omezení. V malé obci asi těžko za ně něco koupí,“ říká. Stejného názoru je i paní Dana (přesněji jmenovat nechtěla), která před pár dny dostala výpověď z práce. Pokud brzo nenajde novou, s poukázkami se setká. Bydlí v obci poblíž okresního města a nad obchodem u nich se navíc stahují mračna zániku. „Nevím, jak bych to vůbec dělala,“ obává se.

„Ne každý člověk, co se ocitne v hmotné nouzi, vyplácené podpory zneužívá. Než si najde zase zaměstnání, úhrada různých nákladů pro něj po novu možná bude obtížnější,“ domnívá se vedoucí sociálního odboru. Možnosti zneužití podpory na jiný účel městský úřad v případech pochybností předcházel i dosud, a sice buď týdenní výplatou dávek či přímou úhradou obědů dětí ve školách a školkách.

K 30. září Rokycany formou dávek pomoci v hmotné nouzi vyplatily 3 600 tisíc korun. „Roční částka představuje asi čtyři miliony a 300 tisíc. Půldruhého milionu by do budoucna mělo být vypláceno v uvažovaných poukázkách,“ sdělil místostarosta Jaroslav Mráz.

Vidí v nich ale jisté úskalí. „Realizace bude složitá,“ obává se. „Budeme muset nejen zajistit, aby se poukázky k lidem dostaly, ale také aby je obchodníci tady v síti brali. Jestli to bude jako u jídelních kuponů, nedostane totiž obchodník zpětně proplacenou celou hodnotu, z rozdílu žije distributorská firma. Signál, že bychom rozdíl měli doplácet my, zatím nemáme,“ konstatoval.

Obává se ještě jednoho dopadu opatření. Vzniku novodobého veksláctví. „Aby se někteří příjemci poukázek dostali k penězům, prodají je překupníkům za nižší cenu. Výsledek – peníze státu se tak dostanou někomu, komu určeny nebyly. Ač myšleno dobře, někdo z toho může mít dobrý kšeft,“ míní Mráz.
Možná ale také ne. Ministerstvo práce a sociálních věcí totiž ještě do konce roku uvažuje o pozměnění novely zákona. Poslanecká sněmovna je nově pro realizaci záměru až v roce 2010.

Rokycany nejsou jediným místem v okrese, které vyplácí podporu v hmotné nouzi. Spolu s nimi jsou tím pověřeny ještě Radnice a Zbiroh.

V Radnicích Iveta Jarošová, která má dávky na starosti, uvedla: „V poslanecké sněmovně prošla čtením změna zákona a výsledkem je odsunutí její realizace až na leden 2010. Oznámení už jsme dostali. Připravované výběrové řízení na poskytovatele poukázek je tím momentálně bezpředmětné. Uvidíme, jak zákon záležitost upraví. Zatím v hotovosti příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení vyplácejí zhruba 35 lidem měsíčně.

Ve Zbiroze nás Ludmila Zdvořanová informovala: „Počet dávek se tu pohybuje tak mezi 20 až 25. V souvislosti s uvažovanou novelou zákona ještě nic nechystáme. Minulý týden jsme měli poradu na krajském úřadě, tenhle týden pojedou na ministerstvo a potom nás bude kraj instruovat dál,“ sdělila.

Autor: Božena Šopejstalová

11.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Opustili nás

Policisté uzavřeli brněnské hlavní nádraží.

Exemplární trest pro plzeňského bombaře

FOTO: Akademie řemesel se s obtížemi vtěsnala do Střelnice

Rokycany – Davy lidí po celý včerejšek směřující do Střelnice a naopak signalizovaly velkou akci.

SLEDUJTE ON-LINE: Miloš Zeman zakončí svou návštěvu Plzeňského kraje

Plzeň - Sledujte s Deníkem on-line poslední den návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Plzni. 

Jižní předměstí mělo pevné nervy

Rokycansko – Vyslanci základních škol absolvovali včera v hale gymnázia okresní házenkářské finále.

OBRAZEM: Měli byste opravit Míčovnu, vzkázal prezident v Horšovském Týně

Horšovský Týn – Jedinou oficiální zastávkou prezidenta Miloše Zemana na Domažlicku při nynější návštěvě Plzeňského kraje byl čtvrteční osmdesátiminutový pobyt v Horšovském Týně.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení