„Vybourání jednoho okna a výměna trvá asi hodinu a půl. Ovšem, pak je třeba připevnit ještě parapet a zedníci musí nastoupit na začišťovací práce,“ řekl nám Eduard Hubl z firmy AZ Euro interiér.

„Teď máme peníze na výměnu 35 oken,“ sdělila ředitelka školy Drahomíra Rancová. „Zvolili jsme dražší variantu oken se speciálními protihlukovými skly, protože vedou na frekventovanou Jiráskovu ulici. Příští rok bych chtěla vyměnit ještě zbývající okna tohoto křídla, kde byla situace nejhorší,“ dodala ředitelka. Okna už dobře netěsnila a nešlo je pořádně ani otevírat. Důsledkem byl značný hluk a větší chlad v místnostech.

Aby se vyměnila všechna okna budovy, bylo by podle vedení školy potřeba ještě pětkrát tolik peněz. Zatím je k dispozici 1,26 milionu korun.
Typ oken zvolilo město po dohodě s památkáři a architektem. V podstatě jsou to přizpůsobená eurookna, dřevěná a v červenohnědé barevné variantě. Navíc členěná na šest tabulek, aby odpovídala původní historické předloze.

Další okna budou vypadat stejně, ale skla už nebudou mít speciální, tím jejich cena trochu klesne. Město zatím hradí výměnu z peněz, které dostává za pronájem budovy škole.