„Vybírala jsem podle telefonního seznamu a hledala také na internetu. Žádné časové ani finanční požadavky jsem neměla, nikde prostě nepřijímali. Volno měli jedině v Břasích v sadech, ale to jsem nakonec vzít nemohla kvůli komplikovanému dojíždění,“ svěřila se mladá žena. Stále doufá, že se někde během dvouměsíčních prázdnin nějaké místo uvolní.

Podle Jana Korandy, zástupce ředitelky rokycanského úřadu práce, může být současná ekonomická situace důvodem, proč nelze brigádu v okrese sehnat. „Jestliže zaměstnavatelé mají dostatek pracovníků a nedostatek zakázek, obvykle nepřijímají další zaměstnance, byť na dobu určitou v řádu měsíců,“ sdělil Koranda.

Taková situace je i v hrádeckých železárnách. „Loni jsme brigádníky brali, letos nikoliv. Máme totiž na léto hodně nízkou zakázkovou náplň. V případě potřeby nastoupí ti zaměstnanci, s nimiž jsou uzavřeny dohody o provedení práce,“ uvedl Miroslav Slaný, mluvčí železáren. Studenti ale nepochodí ani v rokycanských obchodech, kde jsou už většinou místa obsazená. Jedním z nich je supermarket Billa. „Momentálně máme plno. Zájemci by se měli chodit ptát průběžně, za čtrnáct dní to může být jinak,“ připouští Jana Svobodová, zástupkyně vedoucího.

Také restaurace vesměs neberou. „Brigádníci se k nám chodí často ptát, ale musíme je, bohužel, odmítat. Naši zaměstnanci zvládnou pokrýt všechny nutné práce. Pokud někoho potřebujeme na výpomoc, tak jedině při zvláštních akcích,“ řekla majitelka Penzionu No1 Dana Heiden– reichová. Největší zájem o brigády registrovala asi před měsícem, teď už je podle ní slabší.

Koranda studentům doporučuje, aby u potenciálního zaměstnavatele nabízeli svoji pracovní sílu na vykrytí dovolených, přizpůsobili se jeho potřebám a neřešili vlastní volno.

G. Karníková, M. Šmejkalová