Premiérový projekt pro dvacet studentů je unikátem ve vzdělávání. Od roku 1968 funguje ve 154 zemích světa a v pěti a půl tisících školách! „V tuzemsku jsme prvním zařízením, které dalo programu zelenou. Loni přijímací zkoušky nezvládlo právě z angličtiny devět uchazečů. Také letos byl zájem dvojnásobný, ale nejrozšířenější světovou řeč zvládli všichni zájemci,“ upozorňuje ředitel G + SOŠ Pavel Vlach.

Veronika O. s miminkem
Neuvěřitelná krutost. Matka mlátila miminkem o zeď, osleplo a ochrnulo

Úvodní dva roky studia se žáci připravují v českém i anglickém jazyce. Během 3. a 4. ročníku už absolvují bloky předmětů v angličtině. Výhodou je pro ně volitelnost bloků humanitního či přírodovědeckého směru. Jmenujme například stavbu hmoty (pří-rodovědecký směr chemie a fyziky), regiony v souvislostech (historie a geografie) nebo organismy a prostředí (biologie, biochemie). Studium končí závěrečnou prací a zkouškou, kterou uznávají zahraniční univerzity.  Obor přes vyšší finanční náročnost zůstává bez školného.  

Projekt zaujal i hejtmanku Plzeňského kraje Ilonu Mauritzovou a jejího náměstka Rudolfa Salvetra, kteří oba subjekty navštívili. „Rokycany gymnázium má vynikající pověst. Rozhodnutí rozšířit výuku o ojedinělý vzdělávací program přinese kvalitu vzdělávání i mimo krajské město. Považuji to za mimořádný nápad a jsem opravdu hrdá, že takovou školu v kraji máme,“ zdůrazňuje hejtmanka. Studenti zmíněného oboru budou moci podle jejích slov lépe vstoupit na zahraniční vysoké školy včetně prestižních univerzit v celém světě.