VYBRAT REGION
Zavřít mapu

S úbytkem operací se nepočítá

Rokycany – Vypovězení smluv nemocnicím zdravotními pojišťovnami zatím na poskytované výkony nemá žádný vliv. Podle přesvědčení zdravotníků tomu tak bude do konce roku, poté přijde na řadu další domlouvání.

18.1.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: archiv

Plánování a provádění operací tedy nic nestojí v cestě. „Velké zastoupení v tomto případě má břišní chirurgie, ortopedické operace, zejména kolen. Co do četnosti jde také
o urologické zákroky – ujala se zejména laserová vaporizace prostaty – a hodně děláme malých i velkých gynekologických výkonů,“ vypočítávala ředitelka nemocnice Hana Perková. Dodala, že už vloni se zvýšil také počet operací
v rámci malé cévní chirurgie.

Právě v souvislosti s ní a podpořením nově požadovaného trendu jednodenní chirurgické péče by nemocnice ráda zavedla ošetření varixů na dolních končetinách laserovou metodou. „K organismu pacientů je šetrná a rovněž 
u většiny z nich vyžaduje pouze jedno – dvě přespání na oddělení. Je však třeba si připlatit na speciální vlákno,“ sdělila Perková. Záležitost je už nějaký čas v jednání se zdravotní pojišťovnou.

„Jde o laserové ošetření nedostatečných povrchových žil- ních kmenů. Bohužel, ho nelze provádět u každého pacienta. Ale mezi těmi, pro něž připadá v úvahu, je i přes nutnost značné finanční spoluúčasti
o zákrok velký zájem,“ informoval primář chirurgie Vilém Kuntscher. Laserový katetr pojišťovna nehradí, vlákno pro zákrok na jedné noze stojí přibližně sedmnáct tisíc. „Po použití této metody ve značné míře odpadají pooperační bolesti, je i menší riziko komplikací a krátká rekonvalescence. Proto navzdory nutnosti připlatit si je o ni zájem značný,“ vysvětloval primář. Doplnil, že nemocnice se tento rok chystá rovněž na rozšíření operací tepen.

S dalšími novinkami v placených výkonech se zatím nepočítá. Rokycany prozatím odstoupily také od možnosti, že by si pacienti díky připlacení mohli přímo vybrat operatéra. „Zkoušeli jsme to, ale záměr se neujal, i když víme, že lidé se snaží před zákroky
s doktory domlouvat,“ podotkla ředitelka. Původní myš- lenkou nemocnice bylo, že se o obnos podělí lékař se zdravotnickým zařízením.

„To víte, že raději dám nějaké všimné, abych měla jistotu, že se mi na sále budou víc věnovat. Zdraví je zdraví,“ mínila hospitalizovaná Eva Černá. Možnost oficiálně si připlatit za operatéra ale ještě zatracená není. „Podle našich informací by opatření mělo být jen o nějaký čas odložené,“ uvedla Perková.
Za první dny roku mezi operacemi vedou břišní případy a kostní traumatologie.

Autor: Božena Šopejstalová

18.1.2012
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

PŘÍMO V PROSTORÁCH Probační a mediační služby Rokycany její vedoucí Zdeňka Blažková zodpovídala dotazy studentů Gymnázia a Střední odborné školy Rokycany.

Gymnazisté se vydali za odborníky z mediační služby

Roman Hubník.

Hubník: Škoda první půle

Karolína Kapounová půjde poprvé k volební urně

Příkosice – V červnu bylo Karolíně Kapounové z Příkosic osmnáct let. Letos poprvé půjde k volbám. Osud republiky jí není lhostejný.

Desetičlenná komise velela Mýtu

Mýto - Bezmála dvanáct set oprávněných obyvatel mohlo odevzdat svůj hlas v Mýtě.

Raková jede do Mýta, Radnice do Strašic

Rokycansko – Fotbalisté se posunuli do podzimního finiše.

Nemocnice hledá šéfa představenstva

Rokycany – Rada Plzeňského kraje schválila vypsání výběrového řízení na obsazení předsedy představenstva společnosti Rokycanská nemocnice, a. s.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení