První případ se stal v sobotu při utkání 1. B třídy mužů Nečtiny – Chodský Újezd. Po skončení duelu vstoupila do kabiny sudích dvoučlenná hlídka s odůvodněním, že je přivolal funkcionář hostů. Po jednom z asistentů rozhodčího požadovali dechovou zkoušku. Hlavní arbitr sice policisty upozorňoval, že na to nárok nemají, jenže policisté trvali na svém s výhrůžkou, že asistenta jinak převezou na služebnu. Zkouška na alkohol se nakonec konala s negativním výsledkem.

V neděli pak policejní vůz zamířil do areálu ve Svéradicích, kde těsně prohrála Žihle ve střetnutí 1. A třída. Její vedoucí také zde telefonicky oslovil muže zákona, kteří podle zápisu o utkání žádné protiprávní jednání rozhodčích nezaznamenali.

Obě události tedy vyzněly z pohledu rozhodčích negativně. Jejich komise mimochodem požívání alkoholu před zápasy i v jejich průběhu přísně zakazuje pod hrozbou citelné pokuty. Přesto se další odborné úseky budou přítomností policistů zabývat: „Obdrželi jsme podnět od sportovně technické komise a zahajujeme s kluby Slavoj Žihle i TJ Chodský Újezd šetření,“ potvrdil šéf disciplinární komise Václav Havránek.

Podle námi oslovených policistů a zástupců fotbalové asociace neexistuje právní důvod, který by rozhodčí nutil prokazovat konzumaci či nepožití alkoholu.