V aleji u koupaliště, což je mimochodem významný krajinný prvek s označením Remíz u kravína, bylo zničeno přes třicet vzrostlých dubů. „Domácí mají jasno, že se tak stalo lidskou rukou. Bohužel policisté případ se škodou 750 tisíc korun museli odložit, neboť pachatele neodhalili,“ smutně konstatoval starosta Oldřich Hádlík.

Dřeviny dál chřadly, takže loni musely být zlikvidované. Část dřevní hmoty byla využitá na ohrady kolem nádob na tříděný odpad a představitelé obce si lámali hlavy, co v prostoru vysázet. „Dali jsme na doporučení Josefa Humla, který funguje jako dendrologický dohled. Usoudil, že nejvhodnější by byl český národní strom. Objednáno už je tedy čtyřicet lip a počítáme s jejich pravidelným zavlažováním,“ konstatoval Hádlík. Radost mu udělali spoluobčané, které akce zaujala a ptají se na termín sázení.

Právě včera požádali Svojkovičtí o příspěvek 250 tisíc Státní fond životního prostředí. Vlastní realizace by přes nynější omezení neměla být složitá. Stromy budou šest metrů od sebe, takže brigádníci odstup dodrží.

Ilustrační snímek.
Na Jižním registrují padesát prvňáčků