Některé školy budou zavřené, jiné budou fungovat v omezeném režimu. Podle údajů poskytnutých Krajským úřadem Plzeňského kraje se do výstražné stávky formou přerušení práce po celou dobu pracovní směny zapojí 37,3 % organizací na území kraje a dalších 18,9 % stávku podpoří bez přerušení práce. Na vyhlášení výstražné stávky reaguje a stávku podporuje 247 organizací, což je přes 56 %. Do stávky bude aktivně zapojeno 5397 zaměstnanců z celkového počtu 16 455 pedagogických i nepedagogických pracovníků.

Stávky se tak na území kraje zúčastní 138 mateřských škol, 121 základních škol, 33 středních škol, 2 vyšší odborné školy, 3 základní umělecké školy a 38 školských zařízení. V těchto počtech jsou zahrnuty všechny součásti organizací, které se do akce zapojí.  

Na Rokycansku se do stávky zapojí celkem 23 škol a školek, DDM Rokycany a ZUŠ Václava Vackáře Zbiroh. Stávku podpoří bez přerušení práce 7 pracovišť, v 18 bude provoz přerušený či omezený.

Celodenní stávka akademiků kvůli mzdám a finanční situaci vysokých škol. Ilustrační snímek
Plat učitele? Často stejný jako ve skladu či na stavbě. Kolik berou ve školách

Školské odbory upozorňují, že hlavním důvodem stávky není zvýšení platů učitelů, ale odvrácení plánovaného snížení přídělu peněz školám, avizované snížení počtu odučených hodin a podpora nepedagogických pracovníků, jako jsou např. asistenti pedagoga, uklízečky, kuchařky nebo školníci. Na ty by totiž po zavedení konsolidačního balíčku schváleného vládou mělo jít příští rok ze státního rozpočtu méně peněz.

Řada organizací se sice do stávky nezapojila, ale podpořila ji otevřeným dopisem vládě. Některé školní jídelny reagují například výdejem pouze jednoho druhu jídla bez obvyklé možnosti výběru.