Nynější teplo už probralo první sněženky. Kvůli neobvyklému počasí hrozí nedostatek vláhy a přemnožení škůdců v zemědělských porostech. Obleva také probudila některé přezimující živočichy.

Rokycanští ochránci už zaznamenali několik případů, kdy jim lidé do záchranné stanice živočichů přinesli probuzené ježky. „Máme také zatím spíše ojedinělé zprávy o tom, že vylétli netopýři. Ptáci, zejména kosi a sýkory, začínají jarní tok,“ všiml si ochranář Pavel Moulis, podle kterého není současné počasí pro přírodu to pravé. „Normální zima prověří zdravotní stav zvěře, ale v této době přežijí i slabší kusy. Rostlinám zase hrozí při zimě bez sněhu nedostatek vláhy,“ řekl Moulis.

To může být problém i podle Jaromíra Háky ze Státní rostlinolékařské správy Rokycany. „Tato zima je anomálie, ale srovnávat ji s minulou nelze. Porostům může pomoci, ale i ublížit,“ sdělil Háka.

Podle Richarda Schwarze ze Sadů Vranov zatím trvá vegetační klid. „Pokud potrvá toto počasí, bojím se, že stromy vykvetou o tři týdny dříve a pak přijdou obvyklé květnové mrazíky. Potřebujeme, aby se teploty vrátily pod nulu,“ řekl Schwarz, podle něhož hrozí nedostatek vláhy, přemnožení hrabošů, hmyzu i houbových a virových chorob. „Taková zima je nezničí,“ dodal.