Důchodce Josef Navrátil sleduje spotřebu plynu každoročně. „V posledním prosinci a lednu byly i chladnější dny. V roce 2005 jsme spotřebovali 1500 kubíků plynu, o rok později jen 1322. Loni jsme protopili o sedmdesát kubíků víc než předloni. Domácnosti s centrálním vytápěním a ty, ve kterých lidé odcházejí do práce a do školy, ale asi ušetří víc než my,“ řekl Navrátil, který ve svém bytě v Hrádku topí lokálním plynovým kotlem.

Úsporu za topení očekává i ředitelka Domova sociálních služeb Liblín Věra Kubatová. „Za takovou zimu jsme rádi, ačkoli musíme topit kvůli ohřevu vody celý rok. To, co jsme ušetřili, využijeme pro zlepšení ostatních služeb. V našem resortu není peněz nikdy dost,“ sdělila Kubatová.

Podle Jaroslava Tauše, ředitele společnosti Tehor, která v Rokycanech vyrábí a dodává dálkové teplo, prodej tepla meziročně klesl. „V roce 2007 jsme prodali o jedenáct tisíc gigajoulí méně než v roce 2006,“ uvedl Tauš, který pokles připisuje také novému trendu zateplování domů. „Musíme na to reagovat – zvyšováním účinnosti kotlů a šetřením nákladů,“ dodal Tauš.

„Loni bylo ještě hůř, letos je prodej akorát na přežití,“ konstatovala pracovnice firmy, která prodává uhlí a koks v Radnicích. Václav Blecha z Lesů města Rokycan si ale myslí, že o palivové dřevo mají zákazníci stále stejný zájem. „Pravda je, že už nemáme pořadníky jako loni, ale skladem nic nezůstane. Všechna ostatní paliva totiž zdražila,“ konstatoval Blecha.

„Náklady za tuto zimu nemáme ještě spočítané, ale určitě jsme ušetřili víc než loni. A už během minulé zimy jsme nemuseli použít tolik posypového materiálu,“ řekl Pavel Fait ze Správy a údržby silnic Rokycany.