„Jsme vlastně občanské sdružení s názvem Dobročinný spolek terešovský Vlašťovka. Hlásíme se ke svému předchůdci spolku Vlašťovka, který založil řídící učitel Antonín Drachovský v roce 1868, i když mu dal původně zcela odlišné zaměření,“ sdělil Leoš Mitáček.

Spolu se svou ženou Václavou je Mitáček iniciátorem nového dění. Od nich jsme se také dozvěděli, že ta původní Vlašťovka vznikla hlavně kvůli hubení obtížného hmyzu. Novou ustavili o 140 let později a mezi její poslání patří i historické bádání. Teď už v širších souvislostech.

„Vlastně i to je obsahem projektu, který Vlašťovka předložila nadaci VIA, jež ho podpořila,“ vysvětlila Václava Mitáčková. „Spadá sem více aktivit,“ dodala, „ale v rámci už zmíněného bádání se chceme co nejvíce dozvědět. Jaké to tu bylo, co tu fungovalo a zároveň bychom rádi leccos z toho obnovili a navázali na tradici novým.“

Všechno, s čím začínali, byl podle ní vlastně nultý ročník, ať už se jednalo o májku, advent, Tříkrálovou sbírku či slavnostní kácení vánočního stromu, k němuž přistoupili až tento měsíc. “Pojali jsme to zároveň už trochu jako masopust. Sice zatím bez bez masek, to nám ještě nevyšlo, ale už se zabijačkovými hody,“ sdělila Mitáčková.

Oficiálně má Vlašťovka v současnosti 17 členů, kteří už třeba spolupracují i s vloni obnoveným Sokolem. Podílejí se například na jeho hlavní sportovní aktivitě – míčové hře Bumbác ball. Zařídili si wifi síť a nyní, na rozdíl od známého letního kina v obci, provozují kino zimní. „Pro tato setkání s besedou jsou vymezeny čtvrteční večery. Scházíme se u Mitáčků a hlava rodiny promítá filmy předkládající různé varianty pohledů na svět, ať už dokumentární či klubového typu,“ popsala Dagmar Viletová.

Dozvěděli jsme se také, že „vlašťováci“ netrpělivě vyhlížejí pěkné počasí. Jednou z prvních společných akcí bude brigáda s cílem doupravit střed obce.