Pro žáky pátých a devátých tříd základních škol, tedy posledních ročníků nižšího a vyššího stupně, začalo celostátní testování.

Mezi prvními se do do akce zapojili Radničtí. Včera se žáci zabývali matematikou. „Vo- lili jsme hned první termín jednak kvůli tomu, kdyby byla větší nemocnost, aby se chybějící měli šanci zapojit. Kromě toho v záměru sehrávají roli školní výlety," sdělila ředitelka Věra Valentová. „Zítra například píšeme češtinu a ve středu test z cizího jazyka, a to už zrovna páťáci budou mimo školu, takže v jejich případě musíme zrovna termín posunout," vysvětlovala.

„Příprava na testování proběhla v pohodě, když jsme začali na ostro, při připojení tolika serverů trochu průběh vázl. S některými žáky přestal program úplně komunikovat a museli začít znova. Závažný problém to ale nebyl. Protože jde o pilotní akci , chápu, že je potřeba ještě leccos vychytat," konstatoval učitel Michal Svoboda, který po technické stránce má celou záležitost na povel. Mluvčí České školní inspekce Libor Vacek potvrdil, že se včera objevily drobné komplikace, které by už neměly přetrvávat.

Svoboda dále konstatoval, že by bylo dobré, aby si děti hned po absolvování záležitosti mohly na základě zpětné vazby ověřit, k jakým výsledkům měly dojít a jak dopadly. Zpracovávaly totiž rozmanitá zadání, ale v podstatě šlo jen o zpřeházené a jinak podané úkoly. Matěj Hoffmann Deníku k prověřování řekl: Žádné záludnosti tam nebyly, úkoly se daly vyřešit. Měl jsem ale smůlu, že právě v mém případě se testování v polovině seklo a musel jsem začít znova a s jiným zadáním."

Jeho spolužačka Daniela Tolarová mínila: „Náročnost byla vzhledem k učivu deváté třídy standardní, příklady by měl zvládnout každý. Místy se objevilo něco těžšího, nad čím bylo třeba víc uvažovat, ale myslím, že zkouška dopadla dobře. Škoda, že jsme se nemohli hned podívat, jak jsme to zvládli," mínila.

„Myslím, že pro deváťáky testy nezačali v nejlepší dobu. Kdyby to bylo před odevzdáváním přihlášek na střední školu, měli by asi větší motivaci dozvědět se, jak na tom se zvládnutím učiva vlastně jsou," podotkla ředitelka.

Celkový graf výsledků potvrdil, že páťáci byli snaživější, dopadli v porovnání se staršími kolegy lépe. „Pokud jde o zařazení do pásem, celkově lze říci, že šestina dětí se ocitla ve slabším, ze čtyřiceti až šedesáti procent potom v průměru a zbytek měl nadprůměrné výsledky," informoval Svoboda.

Naopak na Cheznovické testování teprve čeká. Podle tamějšího ředitele Jana Musílka se chystají na prověřování znalostí tento týden. Také vedení ZŠ ulice Míru ještě vyčkává. Včera učitelé ve třídách rozdali informaci o zkoušení, s nímž by měli rodiče žáků před generálkou souhlasit. Už dnes by se mělo rozhodnout o daném termínu. Jasno v něm mají například Hrádečtí, na které novinka čeká až čtvrtého června.