Lesy města Rokycany tento způsob probírky nabízejí. „Řekl bych, že je teď až moc velký zájem. Samovýrobu poskytujeme celoročně a žádostí je pořád hodně,“ informoval ředitel společnosti Stanislav Suda. „Uzavřeme s žadateli smlouvu hlavně kvůli bezpečnosti, ti následně vyklízejí například paseky,“ dále informoval. „Je smutné, že se mezi nimi najdou i tací, kteří jsou schopní krást si navzájem udělané dříví. Polesní tak mají hodně práce s tím, aby to uhlídali,“ sdělil Suda. „V závěru roku jsme samovýrobu neposkytovali. Zavírali jsme závory, protože se stávalo, že lidé kradli stromky,“ ukončil Suda.

V Trokavci dříví nabízel Ladislav Straka. „Doba se změnila. Ceny šly nahoru a navíc je těžké dříví sehnat. Musel jsem prodej přerušit,“ uvedl Ladislav Straka. „Jezdil jsem pro něho dokonce až do křivoklátských lesů. O dříví bude určitě nouze,“ dodal Straka.

Elektřinou většina obyvatel také topí. Podle Energetického regulačního úřadu se ceny zvýší v průměru o 3,4 procenta. Ti, kteří elektřinu nepoužívají na topení, si tak ročně připlatí o téměř šest set korun.

Ceny plynu se v Rokycanech pohybují okolo sto padesáti korun za den v rodinných domech. Měsíční kalkulace tedy vychází na čtyři a půl tisíce, ročně na více než padesát tisíc. „Mám dvoupatrový dům, který musí být komplet vytápěný. Je to spousta peněz, kolik do plynu ročně vrazím. Doufám, že alespoň něco se mi vrátí,“ informoval Václav Kosík. U plynu bude záležet na dodavateli, zda ceny zvýší. Měsíční výdaje tak některým obyvatelům vzrostou o stokoruny.