Pokud dříve rodiče vyrazili se svými ratolestmi mimo českou kotlinu, stačilo, aby je měli zapsané v občanských průkazech. Tomu je od 26. června definitivní konec. Nový zákon jasně stanovuje, že děti při cestě do ciziny musí mít vlastní občanku (v případě, že jedou do zemí Evropské unie) nebo pas. „Strávíme letos dovolenou v Chorvatsku. Jiříkovi proto zařizuji vlastní doklad. Odjíždíme těsně před mezním termínem, takže se povinnosti nevyhneme,“ podotkla Planetová. Ačkoliv Jiříkův cestovní průkaz mu bude platit pět let, maminka Alena nevylučuje, že úřad bude muset navštívit dříve. „Děti se v tomto věku rychle mění v obličeji, což může ztěžovat jejich případnou identifikaci,“ dodala.

„Při focení jsou největší komplikace například s tím, že holčičky a chlapci nechtějí otevřít oči nebo jsou neklidní. U některých zase nejdou sejmout otisky prstů nezobrazí se na čtečce,“ uvedla vedoucí správního odboru Ladislava Plimlová.

Právě kvůli letním dovoleným, které si lidé už v cestovních kancelářích objednávají, eviduje rokycanský úřad první příliv zájemců. Ani Jana Běhounková ze Skořic nenechala zařizování nutného dokladu pro svého potomka na poslední chvíli: „I když jsme museli přijet dvakrát, čekali jsme asi jen patnáct minut.“ Největší nápor však ještě nepřišel, očekává se těsně před sezónou.