„Nakupování na Vánoce si neumím moc představit, dostal jsem právě výpověď z práce. Sháním zaměstnání, ale nevím, jestli do svátků o něco zavadím,“ uvedl Jaroslav z Rokycan. „Příjmení neuvádějte, hlavně s ohledem na děti,“ dodal.

Na 13. plat nepomýšlí ani Dana Černá. „Zatím není ani jisté, jestli můj muž nepřijde o práci. Jejich fabrika se orientuje na automobilový průmysl. Snad tomu za cenu neplaceného náhradního volna ujde,“ doplnila. Kvůli dceři a synovi ale nechce připustit Vánoce jiné, než jsou zvyklí. „Rozhodli jsme se s manželem, že si vezmu půjčku. Po Novém roce se uvidí, jak dál,“ míní.

Závody Borgers a Hutchinson, patřící k největším zaměstnavatelům v okrese, plánují delší přerušení výroby. „Ani dříve jsme ale lidem nedávali vánoční příspěvek, náš mzdový režim je jinak strukturovaný,“ řekl vedoucí personalistiky Hutchinsonu Simir Poul. V Borgersu, přestože se podobně jako předtím zmiňovaná firma s částí lidí museli rozloučit, formu 13. platu zachovali. Finanční ředitel Lubor Šabacký vysvětlil, že zhruba polovinu už formou mimořádné prémie dostali zaměstnanci v pololetí, druhou jim vyplatí nyní.

Výrobu kolem svátků přeruší rovněž firma Euwe Eugen Wexler, ale zatím nepropouští. „Zvažovali jsme třináctý plat. Nakonec ho pracovníkům za splnění nastavených kritérií vyplatíme, a to ve výši padesáti procent mzdy,“ informoval ředitel Petr Krob. „Ti, co pro firmu něco udělali, za současný stav ve světě těžko mohou,“ míní.

V mýtském Carrier Refrigeration připravují pro zaměstnance vánoční večírek. „Aspoň takto jim chceme poděkovat,“ uvedla personalistka Zuzana Heroldová. „Vánoční odměny nepraktikujeme, dárky ale pracovníci dostávají při jiných příležitostech,“ doplnila.

Ředitel rokycanských Kovohutí Josef Macháček oznámil, že „vánoční plat“ není v plánu, avšak tradičně pro zaměstnance chystají turnaj v kuželkách a bowlingu.

S určitou finanční injekcí zato mohou počítat pracovníci MěÚ Rokycany. „Pohybuje se kolem deseti procent platu,“ naznačil starosta Jan Baloun.

Hospodářská omezení zasahují i zemědělství. „Za mléko dostaneme o čtvrtinu méně než vloni, za obilí jsou ceny téměř o padesát procent nižší. Navzdory tomu jsem se lidem snažil alespoň nějaké finanční přilepšení dát,“ sdělil ředitel Příkosické zemědělské Ladislav Vágner. Je to ale podle něj tak o třetinu méně než před rokem.