Zvířata byli ve velmi zuboženém stavu. Kříženec německého ovčáka a štěňata stejné rasy byli nalezení policisty v Mýtě. Tehdy byli dehydrovaní a podvyživení. Podezřelou osobou je devětačtyřicetiletý muž, který je zřejmě držel dlouhou dobu zavřené v kotcích o žízni a hladu. Po vyšetření veterinářem putovali přeživší psi do útulku v Němčovicích. „Z nejhoršího už jsou nyní venku. Po prohlídce odborníkem už může být přibližně čtyřletý kříženec nabídnutý do nějaké rodiny," uvedl němčovický starosta Karel Ferschmann. „Štěně musí ještě zůstat 
v útulku, aby zesílilo. Dostávají dvakrát denně najíst. Předtím to bylo po malých dávkách několikrát za den," uzavřel starosta.

„Šetření případu nebylo prozatím skončeno. Jsou prováděny další služební úkony potřebné k řádnému a objektivnímu posouzení věci. Výsledky provedené pitvy a dalších náležitých rozborů nemá policie zatím k dispozici," uvedla mluvčí PČR Jana Tomková. „V případě, že bude občanem obdobné jednání zjištěno, lze se obrátit na pomoc policistů prostřednictvím linky tísňového volání 158," dodala.