Igelitový obal lze uklidit ještě docela dobře (neváží–li alespoň padesát kilogramů). Horší je, pokud se dá binec počítat v tunách. Právě s takovým způsobem ´úklidu´ se pracovníci SÚS setkali v zatáčce při asfaltové cestě z Němčiček do Rakové. „Někdo se tu zbavil obrovského množství nepotřebných věcí,“ konstatoval smutně Pavel Fait z vedení Správy údržby silnic.

Návrat do původního stavu nebyl jednoduchý ani levný. „Daňové poplatníky to stálo zhruba pětadvacet tisíc korun. Z toho jsme šestnáct tisíc uhradili při transportu odpadu na několik set metrů vzdálenou skládku,“ dodal Fait. Zbývajících devět tisíc si vyžádalo nasazení strojů. Naloženo harampádím bylo v tomto prostoru třináct traktorů s vleky!

Ledničky, rozebraná auta, sedačky, fůry plastů a odpadků v příkopech nepřekvapí ani myslivce, kteří se každý rok vydávají s valníkem po silnicích Rokycanska. „Nepořádek dělají zvláště chataři. Když nastřádají odpadky, vezmou pytel a cestou ho vyhodí někde u lesa,“ uvedl už dříve Petr Kalaš, člen rady okresního mysliveckého spolku s tím, že nejvíce práce mívají u silnice z Březiny do Volduch. Potíže jsou podle něj i s některými houbaři.

Velké problémy s černými skládkami měli ještě donedávna také ve Strašicích. „Po zřízení obecní policie se však situace markantně zlepšila. Policistům se podařilo identifikovat některé původce a zabraňují vzniku nových skládek,“ pochvaloval si starosta Jiří Hahner. Když už se nyní odhozené nepotřebné věci někde objeví, bývá to podle něj většinou u strašického sběrného dvora. „Tady máme navíc kamerový systém, takže viníka odhalíme stoprocentně,“ upozornil starosta s tím, že pachatel pak dostane pokutu a na vlastní náklady musí nepořádek odstranit.

Václav Havránek, Gabriela Karníková