Umělá inteligence je disciplínou informatiky, která častěji ovlivňuje náš život v řadě oblastí. Což si uvědomují i pedagogové žáci Gymnázia a Střední odborné školy (SOŠ) v Rokycanech. Na sklonku loňského roku bylo zařízení organizátorem konference o možnostech využití umělé inteligence ve vzdělávání. Odborným garantem se stala společnost nVias, zaměřující se na kreativní využití moderních technologií. Prioritou bylo sdílení praktických zkušeností a aktivně se do workshopů zapojili učitelé i žáci G+SOŠ.
„Nosným tématem se staly základní stavební kameny umělé inteligence. Tak, aby studenti mohli vytvářet vlastní produkty a služby využívající AI. Po teoretickém základu následovaly paralelní workshopy, kde účastníci interaktivně pracovali s aktuálními AI nástroji a aplikacemi. Včetně programování ve Scratch, tvorby jazykových chatbotů, počítačového vidění a nástrojů na datovou analýzu,“ uvedla učitelka Monika Drechslerová. Závěrečná část konference byla věnována prezentaci studentských projektů, které vznikly během jednoho projektového dne AI Discovery. Potvrdily, jak rychle studenti aplikovali nové poznatky.
Sídlo střední odborné školy pak bylo dějištěm přednášky Jana Švece z katedry kybernetiky ZČU v Plzni. Akce byla určena zejména vyučujícím se specializací na výpočetní techniku, programování a informační technologie. Pozornost se soustředila rovněž na odborná témata související s AI, jimž jsou dialogové systémy, strojové učení nebo neuronové sítě.