Na náhrdelníku nesmírně aktivních Němčovic tak přibyl další korálek. Tentokrát za třetí místo mezi obcemi do tisícovky obyvatel.

„Máme se čím pochlubit, což hodnotitelé vzali určitě v úvahu. Novou výsadbu orientujeme do alejí a se zaměřením na krajové odrůdy. Především jablka, švestky nebo hrušky,“ má jasno starosta Karel Ferschmann.

Dobrovolníci se pravidelně zúčastňují úklidu Berounky i jiných projektů (např. Ukliďme svět). Funkční je kořenová čistička odpadních vod a stovky turistů míří na naučnou stezku Údolím mloků.

Na okraji vesnice pod rukama šikulů ožívá část vyřazených spotřebičů a o kousek dál o sobě dávají vědět opuštění hafani. To vše a také tři vodní elektrárny v okolí Němčovic, systém tepelných čerpadel nebo rozšiřující se fotovoltaika přesvědčily porotce. že bronz místu na severu Rokycanska sluší. Předstihly ho jen vítězný Kamýk nad Vltavou a druhé Litultovice.

Triumf mohou oslavit patrioti obce hned o víkendu. V sobotu po fotbalovém derby Dukly s Březinou nebo při nedělním zájezdu do zábavného parku Mirakulum.