"Když Plzeňský kraj obdržel žádost o finanční výpomoc, věděl jsem, že je to priorita," zdůraznil šéf tohoto seskupení a zároveň zastupitel Miroslav Jaroš.

„Pes je podle zákona věc a v tom je jádro pudla,“ konstatoval němčovický starosta Karel Ferschmann. Obec se musí o nalezence starat půl roku, než ho může někam předat. Sehnat ale útulek v severním koutě okresu nebylo snadné. Zkoušeli to v Břasích i Radnicích, ale nakonec raději přispěli vzdáleným zařízením, kde o čtyřnožce pečovali. Teď to bude na Radnicku jednodušší. Areál dvora je otevřen čtyřikrát týdně a jeho předností je kompletní oplocení i elektronické zabezpečení.

Kromě dvanácti klasických příbytků jsou v Němčovicích tři kotce s přívlastkem karanténní. Proškolen a vybaven je pracovník pro odchyt psů a ve vsi bydlí veterinářka. „Mysleli jsme zkrátka na všechny povinnosti a už s předstihem přijali několik zvířat. Jedno z nich je z Přívětic, které kdysi prosluly tím, že tu psi byli často na jídelníčku,“ smál se Ferschmann na svého kolegu Petra Tomce z nedaleké obce. Výzvy k adopci se už objevily na webových stránkách obce i na facebooku.

Mezi účastníky slavnostního zprovoznění se proplétal populární herec Zdeněk Srstka. Představitel Němčovic sice jeho Pořad Chcete mě překřtil na Nedej se, ale to umělci vůbec nevadilo. „Je to tady všechno krásné. Nažehlení hasiči, zezadu to jistí policisté, prostě pohoda. Jen nevím, zda vám bude těch 15 domečků stačit. Počítám, že do dvou měsíců tady natáčíme se štábem znovu,“ předpovídal.

Součástí programu byla prezentace Pomocných tlapek. Osecká obecně prospěšná společnost vychovává už devět let asistenční psy pro zdravotně postižené a canisterapii. „Přivezli jsme vám ukázat Alana, který se právě ve středu poprvé setká s novou majitelkou, devatenáctiletou dívkou, a třídenní pobyt v Třemošné prověří jejich možné budoucí soužití,“ sdělila cvičitelka Olga Tomášů.