S omezením činnosti by se kvůli výpadku plynu musela vypořádat třeba společnost Hutchinson. „Máme kotelnu na plyn, takže by se nás to dotklo hodně,“ sdělil výrobní ředitel Tomáš Franta. „Zatím ani dost dobře nevíme, jak bychom omezení výroby řešili, jak by to bylo s temperováním, aby potrubí nepopraskala a podobně,“ řekl nám.

Nelehko by bylo i Železárnám Hrádek. „Na dodávkách pynu jsme ve všech železářských provozech zcela závislí. Přerušení dodávky plynu by pro nás představovalo zastavení výroby. Stejně tak i při režimu regulace. Naše denní spotřeba plynu je totiž 55 tisíc metrů krychlových. V případě regulace bychom dostávali pouze 11 tisíc, což by stačilo jenom na údržbu zařízení, ale ne na výrobu,“ sdělil mluvčí železáren Miroslav Slaný.

V Kovohutích Rokycany generální ředitel Josef Macháček sdělil: „Protože pece pro vlastní hutní výrobu jsou na elektřinu, výroba by tak postižena nebyla. „Pokud by k úplnému výpadku došlo, obrazně řečeno – lidem by byla zima, ale stroje by mohly jet. Zažít bych to nechtěl,“ konstatoval.

Ani v závodě Euwe Eugen Wexler by nedostatek plynu práci neomezil. „Využíváme ho na ohřev vody do sprch, s tím by mohly nastat problémy, a k temperování hal. Pokud ale běží výrobní stroje, ty u nás pohání elektřina, vydají tepla víc,“ uvedl ředitel Petr Krob.
Rovněž v Borgersu by omezení dodávky plynu výrobu neochromilo. „Pouze v jednom ze závodů, v Hrádku, plyn slouží k ohřívání v průběhu technologií. V Rokycanech a Volduchách ne,“ informoval výrobní ředitel Josef Kieweg. Jinak ve všech třech pobočkách plynem vytápějí a ohřívají vodu. Což by podle ředitele problém byl.

Z krizové varianty, která by se zčásti dotkla i vytápění v domácnostech, zatím největší poskytovatel tepla na Rokycansku – Tehor – obavy nemá, přestože všechny jeho kotelny spalují toto médium. „Z RWE nás právě ujistili, že v zásobnících je dostatek plynu minimálně do konce sezóny,“ sdělil jednatel společnosti Jaroslav Tauš.

„Plynárny s námi zatím neprojednávaly možný odběrový výpadek,“ je dosud v klidu třeba starosta Holoubkova Miroslav Vild, ale i další. „Kdyby k tomu ale mělo dojít, byl by to problém,“ dodal Vild. „A nejen pro 170 bytů. Také pro školu, mateřinku a další veřejné budovy, které vytápíme plynem. Dotklo by se to i rodinných domků. Majitelé většinou přešli z pevných paliv na plyn, je rozvedený všude,“ vysvětloval.