„V zimních měsících vždy míra nezaměstnanosti vzrůstá, a stejně tomu bude i letos. Už po dvacet let se začne křivka hýbat v prosinci. Je to tím, že závěrem listopadu končí sezónní práce,“ sdělil Jan Koranda, zástupce ředitelky Úřadu práce v Rokycanech.

Jedním z těch, kdo měl tento rok při hledání nového zaměstnání štěstí, je Robert Stankovič. „V prosinci jsem se zaevidoval na úřad práce, ale nové místo jsem si také hledal aktivně sám. Jsem vyučený v oboru kuchař – číšník, po kterých byla vždy v minulosti velká poptávka. Tentokrát jsem tomu moc nevěřil,“ řekl Stankovič, kterého úspěch ve velké konkurenci uchazečů mile překvapil.

V evidenci Úřadu práce v Rokycanech, který nabízí 105 volných míst, figuruje 2 146 žadatelů o zaměstnaní. Nejčastěji poptávané jsou podle Korandy kvalifikované profese, jako například mechanik – opravář, automechanik, provozní elektrikář, zámečník, instalatér, tesař, truhlář, řidič, strojník, kuchař, švadlena. „Tam, kde je potřeba alespoň maturitní vzdělání, jsou to jednoznačně zdravotnické obory a také pozice v IT oborech. Z nabídky naopak nejvíce ubyla volná místa typu pomocný dělník a pozice v administrativě,“ uvedl.

Meziměsíční nárůst nezaměstnanosti zaznamenalo v České republice 77 úřadů práce. Počet uchazečů o práci vzrostl nejvíce v okrese Jeseník (o 21,1%).

G. Karníková, M. Šmejkalová