Situaci v okrese má zmapovanou předseda fotbalového svazu Václav Havránek, kterého jsme požádali o rozhovor.

Jsou na Rokycansku fotbaloví příznivci ukáznění?
Jak kdo a jak kde. V drtivé většině jde o inteligentní fanoušky, jenže prostředí dokáží otrávit jedinci, předhánějící se v kritizování rozhodčích nebo zesměšňování protivníků.

V čem vidíte příčinu?
Možnost vyřádit se a vybít si vztek za symbolické vstupné je lákavá. Smutnější pro mne je skutečnost, že tihle diváci umí znechutit atmosféru těm slušnějším. Zkrátka v davu je síla a být na chvilku vůdčí postavou nadávek a urážek, to přece stojí za zvýšené seběvědomí. Přitom jde o lidi, kteří to ve své sportovní kariéře daleko nedotáhli.

Co s tím mohou sudí udělat?
Fotbalové normy na nekulturní prostředí pamatují, jenže každý rozhodčí je jiný. Někdo si nechá nadávat, jiný to řeší zásahem přes pořadatelskou službu. Mrzí mě ale, že nedávno okresní listinu opustili dva zkušení arbitři, kteří se s vulgaritami i od maminek hráčů setkali na přeboru žáků a řekli si dost!

Navštěvujete i další odvětví. Jaká je zde situace?
Lze říci, že totožná. Byl jsem na utkáních druhé hokejové ligy a mohu–li srovnávat, jsou muži v pruhovaném vystaveni ještě většímu tlaku než jejich fotbaloví kolegové. Bouřlivé prostředí bývá i v basketbalové hale. Balzámem na nervy jsou podle mého názoru utkání volejbalistů a úplný klid panuje v kuželně SKK!