Dříve narození tráví podzim života třeba v liblínském Domově sociálních služeb.„S ohledem na naše dispoziční možnosti je u nás nesmírně těžké vytvoření izolační místnosti,“ přiznal ředitel DSS Petr Kounovský. Rovněž případné odborné proškolení personálu je diskutabilní záležitostí. Personál je už nyní maximálně vytížený a odvedl obrovský kus práce při vybavení klientů ochrannými pomůckami. „Za což jim patří obrovský dík a můj obdiv,“ dodal Kounovský. V úterý večer ho překvapil telefonát z Řitky u Prahy. Ozvala se patronka domova Helena Vondráčková, která na přátele nezapomíná. Kromě dotazů na atmosféru v Liblíně přemýšlí nad nápadem, jak osazenstvo alespoň na dálku podpořit.

Speciální místnost pro případně nakažené seniory není až takovým problémem v areálu Domova Harmonie na okraji Mirošova. Zařízení je o poznání modernější než Liblín a ředitelka Radmila Dortová zareagovala rychle.

Ilustrační foto.
Poradna rozšířila služby

„Přeměnit jednolůžkový pokoj na izolační prostor není u nás tak těžké. A dokážeme si poradit i s případnou instruktáží šikovných děvčat, které své nadšení potvrdily při vyhlášení nouzového stavu,“ má jasno ředitelka. Její podřízení po péči o obyvatele domova nadále odjíždějí ke svým blízkým, což je ve srovnání s aktuální situací například v Litoměřicích významný rozdíl…

Zákazů a nařízení už bylo hodně. Kromě toho, že příbuzní nemohou za svými blízkými se k nim přidalo třeba nedoručování balíčků. Babičky a dědečkové ale potřebují pořádnou porci motivace a povzbuzení: „Využíváme rozhlas po drátě. S písničkami, radami nebo cvičením alespoň po vlnách,“ dodala Dortová. Stejně jako v Liblíně, tak i v Mirošově pomáhá lidem komunikace prostřednictvím aplikace Skype.

Zvíkovecká kytička je sice pod křídly hlavního města, ovšem o mentálně postižená děvčata se starají obětavě především místní ženy i chlapi. „S maximálním nasazením a péčí,“ vyzdvihl kolegy pověřený ředitel Igor Tjutčev.

Ilustrační foto.
Piknik pod Kalvárií rozehnala policie