VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Ostrovci znovu poteče voda

OSTROVEC - Jaké to je žít v parných letních dnech bez vody, si v minulých letech nejednou vyzkoušeli obyvatelé Ostrovce a zčásti i sousední Lhotky. Zdroje vody vyschly. „Nezbývalo než vzít cisternu a zavážet obecní studnu,“ vzpomíná starosta Milan Husák. Proto se pro obec stala voda prioritou číslo jedna.

10.6.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Michal Mikulenka

Ve spojených obcích Ostrovec – Lhotka je i s příbytky chalupářů 72 domů a žije tu 94 občanů. „Ze svých prostředků jsme tedy akci nemohli utáhnout a se státní dotací jsme po dva roky štěstí neměli. Ale něco jsme nastřádali a pak se povedlo vyřešit Lhotku, vedle níž byl objeven bohatý pramen. Pro letošek nám vyšel kraj dotací vstříc i pro Ostrovec,“ dodal starosta.

Z fondu Rozvoje venkova obec dostala 300 tisíc za předpokladu, že do akce vloží aspoň 200 tisíc svých, ve finále ale místní ještě připlatí. Předběžný propočet se vyhoupl na 700 tisíc. Z těch by občané Ostrovce měli z vlastní kapsy uhradit asi sto deset tisíc, každá domácnost zaplatí 7 tisíc. Tolik budou zhruba stát domovní přípojky pro ty, kteří o ně stojí. Obec je nechá udělat v rámci celku. Už vloni o tom s občany uzavřela dohodu.

„Souhlasíme s návrhem a jsme i rádi. Kdybychom si to nechávali udělat sami, vyšlo by nás to nejmíň o polovinu dráž, jestli ne jednou tolik,“ uvedla Milena Pazáková. „Bez vody to tu nejde, zvláště s dětmi ne. Když jsme ji museli tahat na všechno, to bylo kýblů! Nemluvě o uschlé zahrádce. A ještě jsme se báli, že další den by už ve studni na návsi nemusela být. Nechci situaci znovu zažívat,“ zdůraznila Jana Černá.

Lhotku se podařilo vyřešit během dvou let, teď by do konce měsíce měli být bez starostí i Ostrovečtí. Už vloni ale byla situace pro ně veselejší. Vedení obce se postaralo o puštění vody z bohatého lhoteckého vrtu i do starého ostroveckého vodovodu. Ten se ale za dobu své existence už řadí mezi vysloužilce a podle Mileny Pazákové jsou problémy s tím, že často praská. Proto obec investovala do nového.

Vrt u Lhotky je hluboký 60 metrů a podle projektu utáhne obě obce. I Ostrovec na něj proto od července bude trvale napojený. Nový vodovod v obci je dlouhý asi 1600 metrů a původně se uvažovalo o 29 přípojkách. „Koukáme, aby práce byly už hotové. Se stoupající cenou nafty se zvyšují i ceny prací, bagr už stojí víc než zpočátku. Ale firmy Hatiny z Mlečic i Šoltyse z Cheznovic vycházejí vstříc. Dělá se i o víkendech. A stejně tak Andrle z Oseka se rychle postaral o protlaky pod silnicí,“ chválil starosta.

Než obsadí o prázdninách většina chalupářů a chatařů své nemovitosti, chtěli by už mít představitelé obce problém s vodou vyřešený, aby se situace místních neztížila.

Autor: Božena Šopejstalová

10.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

PŘÍMO V PROSTORÁCH Probační a mediační služby Rokycany její vedoucí Zdeňka Blažková zodpovídala dotazy studentů Gymnázia a Střední odborné školy Rokycany.

Gymnazisté se vydali za odborníky z mediační služby

Roman Hubník.

Hubník: Škoda první půle

Karolína Kapounová půjde poprvé k volební urně

Příkosice – V červnu bylo Karolíně Kapounové z Příkosic osmnáct let. Letos poprvé půjde k volbám. Osud republiky jí není lhostejný.

Desetičlenná komise velela Mýtu

Mýto - Bezmála dvanáct set oprávněných obyvatel mohlo odevzdat svůj hlas v Mýtě.

Raková jede do Mýta, Radnice do Strašic

Rokycansko – Fotbalisté se posunuli do podzimního finiše.

Nemocnice hledá šéfa představenstva

Rokycany – Rada Plzeňského kraje schválila vypsání výběrového řízení na obsazení předsedy představenstva společnosti Rokycanská nemocnice, a. s.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení