Apoštolským nunciem v České republice byl Jude Thaddeus Okolo jmenován 1. května 2022. Mši celebroval na pozvání rokycanského kaplana Emmanuela, který pochází rovněž z Nigérie a v Rokycanech je kaplanem farnosti od loňského září.

Vzhledem k tomu, že nuncius už dříve působil jako diplomat na nunciatuře v České republice, hovoří kromě dalších jazyků také česky. „Vloni jsem musel začít s výukou češtiny od začátku. Z předchozího pobytu jsem vše zapomněl. Čtení mi problém nedělá, horší je mluvení. Čeština je opravdu těžká,“ podotknul při návštěvě Rokycan a dodal, že se mu v České republice velmi líbí.

Po mši se oba společně s farářem Římskokatolické farnosti Rokycany Markem Winiarskim a kaplanem Emmanuelem přesunuli na rokycanskou radnici, kde je přijal starosta města Tomáš Rada.

Emmanuel Okwudilichukwu Onuma.
Kaplana z Rokycan dělí od rodné Nigérie sedm tisíc kilometrů

„Bylo mi ctí dnes v Rokycanech přivítat apoštolského nuncia, který celebroval poutní mši svatou. Pan nuncius zároveň pozval na mši velvyslance Nigerijské federativní republiky J. E. Kevina Petera. Do Rokycan přijela také rodina Emmanuela. Po mši si hosté prohlédli rokycanskou radnici včetně originálu obrazu Alfonse Muchy v obřadní síni a zapsali se do pamětní knihy,“ uvedl starosta města Tomáš Rada.

Nedělní poutní mše svatá se konala u příležitosti svátku Panny Marie Sněžné, který se váže ke kostelu Panny Marie Sněžné v Římě. V odpoledních hodinách pak čekalo návštěvu setkání farníků v rámci rokycanské poutě a koncert.