Přímo v Rokycanech je obrovským lákadlem hřiště na kopanou s umělým trávníkem III. generace. V Čechově ulici ho využívají nejen zdejší školáci, ale také veřejnost. „Po domluvě se správcem si lze plochu pronajímat libovolně. Mládež do patnácti let nic neplatí, poplatek pro ty starší je spíše symbolický,“ uvedl zástupce ředitelky devítiletky Pavel Hudeček. V první řadě je fotbalistou (však šlo při výstavbě o iniciativu města, školy a Českomoravského fotbalového svazu), ovšem těší ho zájem dětí o další míčová odvětví.

Okresní město si na nedostatek dětských hřišť stěžovat nemůže. „V současné době jich evidujeme dvacet. Všechna splňují požadované normy. Každých čtrnáct dní jsou tyto plochy vizuálně kontrolovány přímo na místě a dodavatelé herních prvků s inspektory ČOI provádějí odbornější prohlídky,“ konstatoval mluvčí městského úřadu Jan Engler. Mrzí ho vandalismus, s nímž se prakticky denně setkává. „O víkendu byla například poničena houpačka na Jižním předměstí. Pachatelé zde přetrhli jeden článek řetězu a druhý poškodili. K opravě musíme nyní volat specializovanou firmu,“ dodal mluvčí.

Řešením je podle něho nasvícení areálku, ohrazení prostoru a v neposlední řadě všímavost spoluobčanů, kteří by na chování ničitelů sami upozornili.