Ještě nezletilé děti ale nekouří a neopíjejí se jen za zády rodičů. „Na těch záleží. Viděli jsme už, jak na rockovém koncertu popíjeli společně táta, máma, sedmnáctiletý syn a šestnáctiletá dcera,“ řekl velitel rokycanských strážníků Petr Wohlmuth.

Ti vyrážejí na kontrolu každý týden – v pátek nebo v sobotu v noci. „Potrestat ale můžeme jen toho, kdo jim alkohol a cigarety podá či prodá,“ vysvětlil Wohlmuth s tím, že přistižené nezletilce strážníci oznámí rodičům i sociálnímu odboru. Podle rokycanské místostarostky Marie Hlávkové kontroly přibudou. „Zaměříme se na to v komisi prevence kriminality,“ uvedla Hlávková.

Nezletilé pijáky alkoholu a mladé kuřáky kontrolují o víkendech i hlídky státní policie. „Sledujeme to na celém území okresu. Během kontrol objevíme někdy jeden, dva případy v hospodách, jindy skončí kontrola bez výsledku. Postihnout to lze, pokud zjistíme, od koho mladistvý alkohol získal,“ sdělil zástupce ředitele okresní policie Josef Svoboda. Také on slibuje pokračování kontrol.

„Důležitá je prevence. Pokud se kontroly opakují, personál restaurací si dává pozor. Kvůli tomuto problému spolupracujeme se základními i středními školami,“ dodal Svoboda.

Na prevenci v podobě přednášek a pohovorů výchovné komise s přistiženými provinilci sázejí například v rokycanském SOU Jeřabinová. „Že by naši žáci nepili, nekouřili a nezkoušeli marihuanu, to netvrdím. Mimo školu je ale neuhlídáme. Ve škole si zapálit až na výjimky nikdo nedovolí. Ale když jdou žáci ze školy, vypadá to, jako kdyby hořelo,“ uvedl zástupce ředitele učiliště Václav Žíla.

„Teď už se to neděje, ale před pár roky nám ze školy neustále utíkal jeden žák, aby si zapálil. Když jsme na to upozornili jeho rodiče, vyrukovali na nás s tím, co že si to dovolujeme. Že syn je silný kuřák, že všichni doma kouří, že to potřebuje,“ vzpomněl si na spíše tragikomickou zkušenost Žíla.

Rokycanská sociální pedagožka Veronika Čiková už před časem pro Deník uvedla, že konzumace návykových látek se častěji objevuje u dětí bez dostatečně pevného zázemí. „Pokud se objeví potíže, je důležité dítě nezastrašovat. Hlavní prioritou by měla být pro rodiče a jejich potomka vzájemná komunikace,“ vysvětlila Čiková.

Ve zmíněném učilišti na ni sázejí. „Uskutečníme tak osmdesát pohovorů ročně – s dětmi i rodiči. Problém tak vytlačíme aspoň ze školy. Některým frajerům je ale jedno, když je vidíme mimo školu se zapálenou cigaretou,“ dodal Žíla.