„Nabídka se liší o desítky tisíc korun,“ zjistil mladý pár. Nakonec se jim podařilo sehnat osmdesátimetrový byt za 1 350 tisíc korun. Museli se ale spokojit s družstevním. „V Rokycanech se dá byt sehnat, ale často jsou právě jen družstevní,“ vysvětlila mladá žena s tím, že kvůli hypotéce museli nakonec u banky zastavit jinou nemovitost. „Dnes lze získat hypotéku i na družstevní byt, jenže jen na jeden rok a velmi drahou,“ myslí si.

Při svém pátrání po vhodném bytu zjstila, že ceny se liší podle různých okolností. „Kdyby byl náš budoucí byt po rekonstrukci, stál by dva miliony. Ale ty peníze do něj stejně musíme dát,“ řekla s tím, že do ceny se promítla i skutečnost, že byt je v cihlovém domě.

Za takové peníze by ale podle nabídek realitních kanceláří pořídila i dům. „Dům podle mě není investice. Hypotéku za dvacet let splatíme a pak můžeme byt prodat. Na domě bychom po takové době nejspíš nevydělali,“ dodala.

Že je v nabídce bytů v Rokycanech více družstevních bytů a že je financování jejich koupě mnohem složitější, potvrdil i rokycanský realitní makléř Milan Ševčík. „Nejde na ně vázat hypotéka,“ řekl.

Podle Ivany Štádlerové z Realitní kanceláře Direx je forma vlastnictví rozhodující. „Koupi družstevního bytu nelze financovat, trh v tom pokulhává, ale na koupi domu mladí lidé nemají,“ konstatovala Štádlerová, podle které je v okresním městě ohledně bytů poptávka vyšší než nabídka.

Dalším důvodem této poptávky může být fakt, že v Rokycanech není dost stavebních parcel. Podle realitních makléřů se tady dá metr čtvereční zasíťované parcely pořídit od tisíce až do 1400 korun. „I za takové peníze už jsme v Rokycanech prodávali parcelu. Lidé mají zájem kupovat pozemky na Čilině, která by se měla pro město stát rozvojovou zónou,“ doplnila Štádlerová.

V okolí už jsou parcely levnější. „Stavět se bude v Borku, kde jsou ceny od 800 do 850 korun, a v Kamenném Újezdu, kde je cena parcel od 350 do 550 korun za metr,“ řekla Štádlerová. Ceny bytů v Rokycanech už se podle ní musí zastavit. „To už budou lidé raději kupovat domy. Ty se dají v Rokycanech pořídit od 2,5 do 3,5 milionu, novostavby od 4,5 do 7,5 milionu, ale menší domky i za půldruhého milionu. Mimo okresní město lze koupit domek od 600 tisíc do 2,9 milionu korun,“ řekla makléřka.

Ceny nemovitostí stoupají i u Berounky. „Na území, na které nedosáhne případná povodeň, ceny stále rostou. Berounka je pořád atraktivní,“ shodují se makléři.

Naopak se neshodnou v tom, zda ovlivní případná výstavba amerického radaru ceny nemovitostí v okolí Brd. „Nemám o tom informace. Je to pohraničí, kde jsou ceny tradičně nižší,“ myslí si Ševčík. Štádlerová už má ale signály, že někteří obyvatelé tamních vesnic uvažují o případném stěhování.

„Ovlivňuje to trh už teď. Lidé raději kupují nemovitosti jinde,“ dodala.