Většina škol na území okresu se připojila ke včerejší stávce učitelů spíše symbolicky. „Protest podporujeme, ale nechceme přidělávat starosti rodičům s opatrováním jejich dětí,“ četli jsme například na stránkách ZŠ Mirošov i jiných devítiletek. Zbirožský sbor například vyučoval, ale kompletně se dostavil v černém úboru…

Stávka učitelů

Zavřena zůstala podle našich poznatků malotřídka ve Volduchách. Výraznější redukce pak byla znát v rokycanské ulici Míru. „Je nás tu devětadvacet učitelů a šestnáct asistentů. Za katedru se dnes nepostaví osmnáct pedagogů,“ sdělila ředitelka Hana Šlégrová. Jedním z nich byla Marika Monhartová.S aprobací českého jazyka pro střední školy, ovšem raději se věnuje žáčkům o stupínek níž. „Bývalý ředitel mi před lety nabídl post na dobu neurčitou, čehož jsem si hodně vážila a zůstala,“ uvedla zkušená učitelka. Přišla ráno do sborovny, ale věnovala se výlučně metodickým povinnostem. „Mám už toho plné zuby. Od vlády přes další instituce s námi jednají jako s kusem hadru. Za příklad mohu uvést reakci ministra Plagy. Nebyla vůbec košér,“ nebrala si servítky žena, kterou mrzela slabší odezva přímo ve škole. A nejde prý jen o mzdu, ale především o společenskou prestiž a ocenění.

Ve škole nebyli osmáci a deváťáci. Sedmé třídy fungovaly společně a o rok mladší spolužáci vyráželi na výlet. Osazenstvo prvního stupně se vzdělávalo s minimálními úpravami.