VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Val u Mýta se inspekci nezamlouval

Mýto - O téměř třech milionech rozhoduje soud

15.5.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Břeclavský Deník

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) se v roce 2014 činila a nevynechala ani Rokycansko. Právě do našeho okresu totiž putovala největší ze sankcí, uložená v loňském roce v Plzeňském kraji, a to konkrétně do Mýta. „Uložili jsme nejvyšší pokutu 2 700 tisíc korun společnosti Koloc, která využila odpad z rekonstrukce železnice k terénním úpravám a vybudování protihlukového valu v Mýtě," informovala ředitelka Oblastního inspektorátu Plzeň Petra Horčicová.

Případ začal u ČIŽP už v září roku 2012, kdy stavební úřad v Rokycanech začal prošetřovat, zda už započala stavba valu s využitím zmíněného odpadu. Materiál přitom prošel několika rozbory a posudky. Podle nich byly hodnoty překročené u všech čtyř odebraných vzorků (například se jednalo o arzén, olovo, kadmium…)

Požádali jsme o vyjádření i představitele společnosti Koloc, kteří zareagovali rychle. „Především bych chtěl uvést na pravou míru, že nehrozí žádné nebezpečí ani Mýtu, ani jeho obyvatelům a přírodě, tak jak to bylo v jiných médiích prezentováno a vyvolalo určitou hysterii, která je zbytečná. Situace je taková, že jen zplodiny nákladních aut, vzniklé při odvozu zpochybňovaného materiálu, by napáchaly dle posudků větší škody, než jaká je aktuální situace na místě," prozradil Miroslav Koloc.

Doplnil ještě, jak k aktuální situaci údajně došlo. „Zemina, která nám byla dodaná externí společností a byla deklarovaná jako nezávadná, byla nakonec kontrolními orgány shledaná jako nevhodná. Ve výsledku tedy působí problémy jen nám," upřesnil Koloc, podle kterého je aktuální stav bolestný jak pro něj, tak pro společnost.

Například ohledně množství arzénu prý situaci navíc také zhoršuje podloží Mýta. Město stojí na vyvřelině obsahující právě arzén a hodnoty jsou tedy tímto ještě dále zkreslované.

V současnosti je věc v projednávání u Městského soudu v Praze, který případ řeší.

Další informace ohledně pokut v okrese a pochopitelně i ostatních v republice, se nezpracovávají. Statistiky by totiž musely být vytvářené ´ručně´, což vzhledem k počtům kontrol není reálné.

Autor: Martin Spal

15.5.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

PŘÍMO V PROSTORÁCH Probační a mediační služby Rokycany její vedoucí Zdeňka Blažková zodpovídala dotazy studentů Gymnázia a Střední odborné školy Rokycany.

Gymnazisté se vydali za odborníky z mediační služby

Roman Hubník.

Hubník: Škoda první půle

Karolína Kapounová půjde poprvé k volební urně

Příkosice – V červnu bylo Karolíně Kapounové z Příkosic osmnáct let. Letos poprvé půjde k volbám. Osud republiky jí není lhostejný.

Desetičlenná komise velela Mýtu

Mýto - Bezmála dvanáct set oprávněných obyvatel mohlo odevzdat svůj hlas v Mýtě.

Raková jede do Mýta, Radnice do Strašic

Rokycansko – Fotbalisté se posunuli do podzimního finiše.

Nemocnice hledá šéfa představenstva

Rokycany – Rada Plzeňského kraje schválila vypsání výběrového řízení na obsazení předsedy představenstva společnosti Rokycanská nemocnice, a. s.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení