Dvakrát mohla například v poslední den roku 2008 skončit tragédií výprava na Bolevecký rybník. Nejprve se tenká ledová vrstva prolomila pod čtyřmi lidmi. „Dvě ženy se na břeh dostaly samy, dalším pomohli tři duchapřítomní mladíci. Vrhli se pro dva muže topící se uprostřed rybníka a vytáhli je na břeh,“ uvedla Alena Marešová, mluvčí přivolaného hasičského záchranného sboru. Zdravotničtí záchranáři pak silně podchlazené lidi převzali do péče a zraněné odvezli k ošetření,“ dodala Marešová.

Zhruba po hodině hasiči na stejné místo vyjížděli znova. „Dotyčný se propadl asi padesát metrů od břehu,“ sdělila Marešová. Vše dopadlo dobře. Tragicky naproti tomu skončil chotětínský případ. Policisté s hasiči tam v pondělí vyprošťovali muže zamrzlého v ledu. „Záchranáři neživé tělo vysekali a přenesli k dalšímu ohledání lékařem,“ informovala policejní mluvčí.

„Na led rybníků ještě není bezpečné vstupovat. Na Ježku má sílu tak tří – čtyř centimetrů,“ konstatoval jednatel MO Českého rybářského svazu Rokycany Alexej Ješenko. Zejména varoval před vstupem do blízkosti provzdušňování pro ryby. Šéf zbirožských rybníkářů Radek Jandera přidal varování před místy přítoků a odtoků. „Kde voda cirkuluje, nelze ledu věřit. Ošidná místa bývají i u břehů, kde se vyskytují prameniště,“ doplnil.

Síla ledu se podle něj dost různí. „Velkým rybníkům bych každopádně zatím nevěřil. A jestli napadne sníh, už se tloušťka ledu moc nezmění. Peřina sněhu působí jako izolant,“ vysvětlil. Upozornil také na rozmrazovače, které kvůli rybám jejich chovatelé nainstalovali na větší vodní plochy a sdělil rovněž, že i na dalších rybnících začnou brzo s řezáním provzdušňovacích prohlubní