Cena jednoho včelstva se podle místopředsedy Okresního výboru včelařů Jaroslava Hrabáka pohybovala v rozmezí 1000 až 1500 korun. „Ministerstvo zemědělství rozšířilo dotaci o dvacet pět milionů korun ze svých rezerv. Tyto finance se poměrně rozpočítají podle počtu došlých žádostí. Na jedno včelstvo by mělo přispět do výše pět set korun,“ sdělil Hrabák.
Včelaři se zároveň zaměřili na obnovu vytvářením tzv. oddělků. Z těch včelstev, která přežila, dělali další. „To ale způsobilo, že je letos v okrese produkce medu mizivá a zcela jednoznačně ho bude nedostatek. Proto by i jeho ceny mohly být vyšší než v minulých letech, odhaduji až 120 korun za kilogram,“ sdělil Hrabák.
Rokycansko patří k třiadvaceti regionům, kde došlo k nejvýznamnějšímu úhynu. „Měl jsem původně devět včelstev a po napadení roztočem mi zbylo jen jedno zdravé. Za přispění dalších včelařů se mi podařilo obnovit stav na deset,“ svěřil se Milan Desort předseda ZO ČSV Bušovice, který díky své píli dosáhl tohoto výsledku jako jeden z mála. „Naše organizace má celkové ztráty asi 70 procent. Někteří budou zazimovat jen o dvě až tři včelstva více,“ doplnil.
V současnosti majitelé provádějí plošné ošetření včelstev tzv. gabonem, tedy proužky dýhy napuštěnými léčivem. „Toto léčivo zůstává ve včelstvu asi měsíc, čímž dojde k ochránění zimní generace včel,“ vysvětlil Hrabák s tím, že konzumenti medu se nemají, čeho obávat. „Toto léčivo neprostupuje do včelích produktů. Kromě toho se nyní již med ze včel nevytáčí,“ dodal.
Na jaře vydal okresní výbor doporučení pro provedení preventivních opatření proti varroáze. „Zdá se, že opatření byla úspěšná. Napadení včelstev je letos velmi slabé, někde dokonce nulové,“ řekl Hrabák.