„Na jaře jsme očekávali, že napadení včelstev roztočem Varroa destructor bude slabé, ale během léta se ukázalo, že tomu tak být nemusí. V některých včelstev jsme zaznamenali až 150 roztočů. To sice není intenzita, která by je ohrožovala, ale je třeba být ostražití, aby se obdobný úhyn z předminulého roku neopakoval,“ sdělil Jaroslav Hrabák, místopředseda Okresního výboru včelařů.

Rokycansko tehdy patřilo k třiadvaceti nejvíce postiženým regionům. „Měl jsem původně devět včelstev a po napadení roztočem mi zbylo jen jedno zdravé,“ svěřil se předseda ZO ČSV Bušovice Milan Desort, který dosáhl úspěchu díky vlastní píli. Počet včelstev rozšířil na deset. „Naše organizace obnovila osmdesát procent stavu před kalamitou. Udělali bychom jich i víc, ale měli jsme určité technické problémy, které se nedaly překonat. Pokud bude i nadále situace příznivá, věřím, že se příští rok dostaneme na původní stav jako před napadením roztočem. Možná jej i navýšíme,“ dodal Desort.

I přesto, že okres zažehnal varroázu a včelstev je nyní dost, produkce medu byla i tuto sezonu podprůměrná. „V některých oblastech měli medu dost, ale první snůška většinou skončila brzy na jaře, na přelomu května a června. Od té doby včely sbíraly med pouze pro svoji potřebu a nebylo možné jim jej odebírat,“ vysvětlil Jaroslav Hrabák, místopředseda Okresního výboru včelařů. Lze podle něj předpokládat, že ceny medu opět povyskočí.