„Na hluk od střelby jsme už zaznamenali ústní postesky obyvatel, ale zatím jsme žádnou oficiální stížnost neobdrželi,“ konstatoval starosta Strašic Jiří Hahner. Průjezd vojsk obcí, který se uskutečnil na začátku měsíce, se podle něj obešel také bez větších připomínek. „Během cvičení je armáda dislokovaná ve vojenském újezdu a nevyjíždí. Pokud bych zaregistroval nějaké potíže, obrátil bych se přímo na velícího důstojníka. Dosud to však nebylo potřeba,“ doplnil starosta.

Výstřely se ve Strašicích ozývají zejména během dne. Průběh výuky strašické devítiletky však neomezují. „Chod školy vojenské cvičení nijak nenarušuje. Není ani větší provoz, děti se ráno dostávají na vyučování včas,“ uvedla zástupkyně ředitelky zařízení Věra Peterková.

Jednou z těch, která žehrá nad nynějším hlukem, je strašická sedmdesátiletá seniorka. „Věřím, že mladým, kteří pracují, to nevadí. Já jsem však doma a poslouchat střelbu od rána do večera už po několik dní, není opravdu nic příjemného. Na tento zvuk si asi nikdy nezvyknu,“ posteskla si.

Strašice však nejsou jedinou obcí, kde lidé zaznamenávají hluk ze střelby. „Je také pravda, že kromě výstřelů jsou až třeba do devíti hodin večer slyšet prolétající vrtulníky. Není to ale nic děsivého,“ sdělila Dana Vojtová, obyvatelka Míšova. Mladá žena spíše vzpomíná na loňský rok. „Konalo se tu zřejmě podobné cvičení, ale bylo to daleko horší. Třásly se nám i okenní tabule,“ dodala.

Vojenské manévry budou trvat do 21. května.