Provozovatel infrastruktury (společnost REVOS) navrhl a rada města s výjimkou jednoho člena schválila úpravu. „Pro Zbiroh bude vodné a stočné 88,79 korun bez daně. S DPH jde o 97,67 Kč za kubík. Pokud jde o Třebnušku, je schváleno vodné 39,48 Kč s daní,“ informoval tajemník úřadu Pavel Vlček.

Ve Zbiroze se tak jedná o bezmála pětikorunové zdražení za metr krychlový a v případě Třebnušky představuje nárůst 13,51 Kč za tisíc litrů z kohoutku. Pokud to převedeme na průměrnou měsíční spotřebu tří kubíků, bude to stát odběratele ve Zbiroze o patnáct korun více, ale v Třebnušce téměř padesátikorunu.

Navýšení cen pokrývá inflační nárůst jednotlivých vstupů pro výpočet vodného a stočného. Představují to zejména ceny materiálů (opravy a údržba), chemikálií, energií, mezd a všech externích služeb. Do výsledné cifry není zahrnuto riziko spojené s poklesem spotřeby vody kvůli koronavirové pandemii (například uzavíraní různých provozoven).

Antonín Dobner u Krajského soudu v Plzni.
Schvaloval na netu smrt českých vojáků. Vyvázl s podmínkou

Konečné řešení současně respektuje povinnost odvodu nájemného, které provozovatel infrastruktury odvádí městu Zbiroh, a které slouží na obnovu a rozvoj vodohospodářské infrastruktury.

REVOS nadále funguje třeba v Holoubkově (vodné a stočné za krychlový metr nyní představuje 83,50 Kč). Od září loňského se stal REVOS součástí nového vlastníka. Je jím o Vodohospodářské sdružení Rokycanska (sdružení měst a obcí Rokycany, Hrádek, Strašice, Mirošov, Dobřív, Kamenný Újezd, Litohlavy a Svojkovice).