„Většina z nich je tuzemských. Někteří si objednali pobyt už opakovaně, ale Vánoce u nás budou trávit i lidé ze zahraničí. Dohromady by jich měla být téměř čtyřicítka,“ sdělil majitel pamětihodnosti Jaroslav Pácha.

Pochlubil se, že pro ně připravili staročeské Vánoce, a to se vším všudy.

Letos poprvé je, ale i další návštěvníky, už na nádvoří upoutají nádherné jesličky. S vánočním laděním vlastně zámek začal už před týdnem jarmarkem a atmosféru dotvořila prohlídka kaple s malým hudebním recitálem a velký vánoční koncert v Muchově sále. „Nyní se většina štědrodenních akcí bude odehrávat v restauraci a hodovně. Je pamatováno například na zvykosloví – bude se lít olovo do vody, krájet jablíčka, házet botou a podobně. Co se jídla týče, vánoční menu je sestavené ze staročeských pokrmů, stačí si vybrat,“ prozradil Pácha.

Informoval rovněž, že v každém pokoji už při příchodu na hosty čeká nazdobený stromeček, aby je tento symbol provázel i v soukromí. „Lidé, pro něž Vánoce chystáme, preferují uvolněnější atmosféru svátků, bez zbytečného shonu spojeného s celkovou přípravou. Oceňují, že tu mohou udělat i leccos pro své zdraví, zarelaxovat si ve wellness, užít si masáží, sauny či plavání v bazénu, který se nachází v krásném klenutém sále někdejšího hradu,“ dodal majitel. Kdo chce, může si zajezdit i na koni, či si užít vyjížďky po okolí v kočáře.

Tříletý Štěpánek si potěžkal u Penny marketu kapra z Pačejova.
Ryby z Pačejova šly na dračku