Co to znamená pro starosty zainteresovaných obcí? Ti musí nyní podrobně rozpracovat návrhy projektů, které ve čtvrtek 18. října odevzdali vládě.
V tom je ale háček. Někdo bude muset vypracování projektů zaplatit. Na začátku ledna by měla kvůli tomuto opět zasedanout komise. „Hovoří se o tom, že na projekty by šly tři procenta z částky, kterou obec dostane,“ řekl Deníku Josef Vondrášek, starosta Rožmitálu pod Třemšínem.

Jak se vůbec budou schválené peníze rozdělovat? Podle počtu obyvatel obcí? „Takto rozhodně ne,“ upozornil Vondrášek. „Částka se rozdělí dle toho, kdo jak co potřebuje. Kdyby to bylo dle počtu obyvatel, vyšlo by na Rožmitál asi tři sta milionů, což by vůči ostatním nebylo fér,“ podotkl.

Brdští starostové byli rozhořčení na tím, že jednání, které bylo naplánované na 23. listopadu, vláda přesunula na 3. prosince a nakonec ještě na další den. „Někteří byli opravdu dost nervózní,“ potvrdil Vondrášek. Už připravené akce totiž kvůli vládní nabídce vyřadili zástupci obcí z běžných dotačních titulů a přesunuli do projektů komise. Nyní, když už je o penězích jasno, mohou postupně určovat, kde je co nejlépe uplatní. Dle Vondráška však až devadesát procent pohltí vodovody a kanalizace.

To potvrdil i Jan Neoral, starosta Trokavce, kde budou kromě projektu na kanalizace předkládat ještě projekty na sociální byty, čističku odpadních vod či rozhlas a osvětlení. „Tyto akce se však musí pečlivě zvážit, neboť poté bude třeba mít další finance na provoz,“ uzavřel.

Související článek: Obcím z Brd vadí neustálé odklady