To potvrzuje i zbirožský tajemník Jaroslav Ticháček. „Obec si ponechala veřejné osvětlení ve svém majetku. Máme smlouvu s místním elektrikářem, který se stará o provoz a údržbu zařízení. Je tam senzor na stmívání, takže se světlo zapíná samo – automaticky,“ informoval o situaci Ticháček. „Podobně je tomu i v Třebnušce, Jablečnu a Přísednici, které spadají také pod Zbiroh,“ upřesnil tajemník.

Ve Strašicích mají stejný systém senzorů na světlo, ale o osvětlení se jim stará přímo ČEZ (České energetické závody). „Kompletně jsme celé osvětlení předali na pět let do správy ČEZu, jedenkrát měsíčně nám pak příjde faktura jak za služby, tak za údržbu. Navíc právě děláme komplexní rekonstrukcí sítí i svítidel, měníme asi osmdesát procent lamp za nové a modernější. Museli jsme také nechat překontrolovat nastavení senzorů, protože minulý týden, když se hodně zatáhlo, tak se asi ve dvě odpoledne samo rozsvítilo osvětlení v celé obci,“ řekl její místostarosta František Nerad.

Doplnil, že kromě několika holých drátů, které jsou zde ještě z dob komunistického režimu, není s výpadkem proudu ve Strašicích žádný problém, osvětlení zde funguje, jak má. Zmíněné staré vedení se ale podle jeho slov v probíhající rekonstrukci také vymění.