Tamní WC je ale podle přednosty stanice Josefa Surnara obrazem lidí, kteří se na nádraží pohybují.

Dráhy přitom WC pro veřejnost před několika lety rekonstruovaly. Aby byly snadno dostupné, otevíraly se dveře po vhození pětikoruny. "Zařízení ale brzy rozbili vandalové, kteří kvůli pětikoruně dokonce rozkopali dveře, a tak si dnes musí každý, kdo chce WC na nádraží použít, vyzvednout klíč v osobní pokladně," říká přednosta u znovu poničených nádražních záchodků.

Jednoduchou roli ale nemá ani obsluha městských záchodků za průchodem. "Přijdou lidé, že nemají peníze. Co my zkusíme kvůli ceduli, že je WC k dispozici za pět korun. Někteří jedinci pak vykonají velkou potřebu i na rohožku," říká paní, která se přesto snaží na těchto záchodcích udržet pořádek. Z chování lidí na záchodcích by se podle jejího vyprávění dala možná sestavit docela zajímavá sociologická studie.

"Většina lidí se chová slušně. Někteří nadávají, že v kabinkách není papír, ale my jim jej radši dáme. Když jsme instalovali roli na záchod, hned zmizela," říká žena, podle které jsou nejčistotnějšími kunčofty vietnamští trhovci. "Jinak to mají maminy s dětmi, ty se zlobí, že by měly platit za děti," dodává.

Na Rokycansku jsou ale i větší sídla, kde veřejné záchody nemají. Například Mýto. "Co bych dělal v případě nutnosti? Musel bych do přírody," směje se starosta František Končel a dodává, že na náměstí mohou lidé využít WC v hotelu. Také v Mirošově se spoléhají na toalety v restauracích. "Řešit to nehodláme, není to zásadní problém," myslí si starosta Vlastimil Sýkora.

V Hrádku stavbu veřejných záchodů plánují. "Podle plánu budeme mít vedle parkoviště u radnice zděné záchody, ale letos asi těžko," říká starosta Jaroslav Perlík.

Veřejné záchodky na Rokycansku provozují kromě okresního města také v Radnicích, ale jen v období od dubna do podzima, a ve Zbiroze. "Máme dvoje - na informačním centru a v trafice," pochlubil se tajmník zbirožské radnice jaroslav Ticháček.