Do našeho okresního města opět zamířili účastníci světových bojů, aby tu oslavili Den veteránů. Tradice jeho konání v Rokycanech se datuje už od 90. let.

Pro veřejnost oslavy začnou až o víkendu, organizátoři a přímí účastníci měli ovšem rušný i pátek. Představitelé města se dopoledne setkali s Lencem Howardem, velitelem 3. distriktu amerických veteránů dislokovaných v Německu. Worth Putnam, žijící v Rokycanech, s Anthonym Claseem, jenž dorazil už ve čtvrtek, se dopoledne v plzeňských Masných krámech zúčastnil také křtu knihy věnované veteránům. Poté byl svědkem předávání čestného ocenění plk. Otakaru Lichtenbergovi z 35. pěšího pluku Plzeň, s nímž skupina někdejších amerických vojáků, scházející se v Rokycanech, úzce spolupracuje.

Vpátek odpoledne pak do našeho okresního města přijížděli další z veteránů. Osmnáctá hodina zahájila jejich neformální setkání v hotelu Bílý lev.
Na sobotní dopoledne je naplánované pokládání kytic
k pomníku na demarkační linii v Borku. Pietní akt zahájí 10. hodina. „Poté se přítomní rozjedou na rokycanský hřbitov, aby zde uctili památku Kamila Procházky, který patřil mezi organizátory prvních Dnů veteránů u nás. Zájemci se budou moci na obě pietní místa dostavit rovněž, protože pojede speciálně vypravený autobus,” informoval mluvčí města Jan Engler.

Na dnešní podvečer je připravený i obvyklý banket. Tentokrát v mirošovském zařízení Na statku. „Uskuteční se v režii Američanů. Přizvaní jsou zástupci města, České obce legionářské a čtyři veteráni Armády České republiky. Jedná se o Jaroslava Moravce mladšího, Karla Ševčíka, Lukáše Kalného a Zbyňka Vejsadu. Ti samí by se měli zúčastnit i nedělních oslav,” sdělil Engler. Konstatoval také, že v Mirošově se má předávat i ocenění. Pro hudbu 35. pěšího pluku z Plzně ho převezme její dirigent. Bude se ale slavit i jinak a dary poputují také na americkou stranu, protože Hal Hedges, jenž se podílel v minulosti na organizování rokycanských setkání veteránů, oslavil 85. narozeniny.

Hlavním dnem celé akce je však neděle. Děj zahájí svěcení bojových zástav před místním kostelem Panny Marie Sněžné. Naprostá novinka tkví v tom, že letos je ponesou rokycanští skauti. Po mši, začínající v 9 hodin, s nimi v čele průvodu přejdou i před radnici. Tradičně se budou pokládat věnce a kytice k pamětní desce na radnici, patřící k 2. pěší divizi americké armády. Připravené jsou i ukázky historické vojenské techniky
v režii Vojenského muzea na demarkační linii a Military Car Clubu Plzeň, zatímco tu současnou zajistí 13. dělostřelecká brigáda Jince. „O hudbu se postará už zmiňovaná plzeňská muzika a také, pokud chlad nerozladí nástroje, folková skupina Ahasver´s,” doplnil Engler.

Součástí programu je v průchodu radnice doprovodná výstava vítězných obrázků ze soutěže škol na téma Kdo je válečný veterán a jejich přenesení barevnými křídami přímo na asfalt před radnicí.