Dnes se na hrázi Holoubkovského rybníka uskuteční slavnost. Za účasti představitelů kraje se bude otevírat nová silnice a také chodníky.
Generální rekonstrukci vozovky vedoucí po vrcholu hráze si vyžádal stav tělesa. Koruna se bortila a s ní kraje silnice. Přestože příprava kvůli tahanicím kolem vlastnictví hráze trvala dlouho, samotná akce byla rychlá. Staveniště se předávalo v polovině loňského srpna a v letošním červenci se dílo kolaudovalo. Akce byla vysoutěžená za 27 milionů, ale okolnosti se postaraly o více práce.

„Stavbaře zapotilo zejména odbahňování zhruba desetimetrového pruhu rybníka při hrázi. Bez toho ji nebylo možné rozšířit,“ připomněla Jana Mrázová ze Správy a údržby silnic Rokycany, která coby organizace kraje, na akci dohlížela. Teprve po dosypání a zhutnění tělesa hráze bylo možné začít s výstavbou komunikace. Oproti dřívějšku se posunula zhruba o tři metry směrem do rybníka. Přes veškerou náročnost už v listopadu byla silnice dána do předčasného užívání. Potom zima práce přerušila a obnovily se na jaře.

K hlavní akci se připojila i obec, a to výstavbou chodníku, který poprvé v celé historii trasu lemuje, a úpravou napojení nové komunikace na v oblasti před pomníkem. „Stálo nás to zhruba milion a půl. Kromě toho nad rámec akce jsme se dali do obnovy dešťové kanalizace ve zmiňované oblasti,“ sdělil starosta Lukáš Fišer. Navíc se obec pustila do rekonstrukce veřejného osvětlení na hrázi. ČEZ totiž z valné části přendaval vzdušné vedení elektřiny do země a Holoubkovští se k dění připojili. Vedle vysokých sloupů, které zůstaly a kde jsou rovněž svítidla, ve vlastní režii vztyčili další, ale nižší, stožáry s osvětlením.