„U Horáka“ se řemeslným tradicím mohli přiučit od přízemí až do druhého patra. Potkali tam keramiky, košíkáře, krajkářky, korálkářky. Obdivovali malování kraslic rozmanitými způsoby, ale stejně tak perníčků či tvorbu vizovického pečiva a další.

„Začínáme zdobit kraslice už počátkem února,“ sdělily Lenky Benediktové, matka a dcera, před nimiž se kupily ošatky různých kraslic. „Když si přidáte tvoření perníčků, je práce před Velikonoci dost,“ hodnotila Lenka starší.

Muzeum provoněl také med a pečení jidášci, jejichž výrobě hosty přiučili pracovníci instituce. Ochutnávání a vlastnoručnímu zhotovování málokdo odolal.

Protože stanovišť lidových umělců byla řada, během pouti k chuti přišlo i pohoštění v podobě pučálky, mazanců a jarních čajů, které muzeum nabízelo. Po celý den byl nachystaný také doprovodný program. Zahráli, zatančili a zazpívali členové folklórních souborů Sluníčko a Rokytička a nechybělo ani vystoupení pěveckého sboru Cantate.

„Návštěva muzea se už pro nás stala velikonoční tradicí, bez té by svátky snad ani nebyly. Chodíme se sem pravidelně naladit a vždycky naši výzdobu doma něčím odtud obohatíme. Máme už slušnou sbírku,“ usmívala se Jana Pospíšilová a podobných názorů zaznívalo okolo víc.

Bílá sobota v Muzeu dr. B. Horáka pětistovku návštěvníků stejnojmenné akce informovala též o výsledcích výtvarné soutěže a klání o nejchutnější nádivku.

Z malých výtvarníků, kteří reagovali na výzvu instituce zasláním svých návrhů pohlednic motivovaných svátky jara, v I. kategorii porota za vítěze vybrala Lucku Bošinovou (MŠ Raisova). Hned za ní se umístil Martin Štochl (MŠ Čechova) a Aneta Komancová (MŠ Příkosice). Zvláštní cena patří Aleně Doležalové (MŠ Raisova) a Janě Fryčkové (MŠ a ZŠ Holoubkov).

Ve II. kategorii, vyhrazené pro první stupeň základní školy, zvítězila Adélka Zajíčková (ZŠ a MŠ Holoubkov) před Petrem Peškem (ZŠ Dobřív) a Simonou Brzobohatou (ZŠ TGM). „Zvláštní cenu získala Martina Gorolová ze ZŠ Rokycany, Čechova 40,“ doplnila Eva Slatkovská.

V rámci III. kategorie se utkali žáci II. stupně základní školy. Vyhrála Veronika Wohlmuthová (ZŠ ul. Míru), druhá se umístila Kateřina Selementová (MŠ a ZŠ Osek) a třetí Tereza Nesétová (MŠ a ZŠ Osek). Zvláštní cenu za barevné linoryty porota přiřkla Tereze Bernáškové, Anně Šťáhlavské a Adéle Fastové (všechny ZUŠ Rokycany).

„Vydavatelé velikonočních pohledů by se tu mohli inspirovat. Některé z vystavených pohlednic, navržených dětmi, bych si hned koupila a poslala známým,“ mínila při prohlídce dílek Dana Krátká.

„Pokud jde o nejchutnější velikonoční nádivku, za hodinu hlasování 56 degustérů z řad návštěvníků rozhodlo, že 3. místo patří Celia klubu Rokycany, druhé získala paní Bradová a vítězkou se stala Pavla Vočadlová,“ doplnila Slatkovská.